Japonya’da ‘Anne Frank’ın Günlüğü’nü parçalıyorlar!

5308762d6c05090f6cbe4f9e

Japonya’nın başkenti Tokyo’daki halk kütüphanelerinde 2014 Ocak ayından bu yana kadar 265 adet “Anne Frank’ın Günlüğü” kitabı parçalandı.

CNNTurk.com’da Sercan Tezcanoğlu’nun haberine göre, kitabın halk kütüphanelerindeki 265 kopyası, sayfaları yırtılarak parçalandı. Kitapların parçalanmasının nedeni, II. Dünya Savaşı’nda Nazi Almanyası ile ittifak kuran Japonya’da holokostu tanımamaya yönelik açıklamaların olduğu söyleniyor.

Japonya polisi olayla ilgili soruşturma açarken, kitaplara yapılan saldırılar “utanç verici” olarak tanımlandı. Kitapların genelde parçalanarak okuma odalarına bırakıldığı belirtiliyor. Hatta Tokyo’daki kütüphanelerin birinde var olan tüm Anne Frank kitaplarının kopyalarına zarar verildiği öğrenildi.

Sadece Anne Frank’ın kitabı değil, bu kitaba yönelik incelemeleri içeren kitaplar da saldırılardan nasibini aldı. Soruşturmanın başlatılmasıyla birlikte Anne Frank’la ilgili kitaplar kütüphanelerde koruma altına alındı.

Anne Frank, günlüğünü Nazi işgali altındaki Hollanda’da iki yıl boyunca saklandığı evde yazmıştı. Anne Frank, 1945 yılında 15 yaşındayken Nazi kampında ölmüştü. Hayatta kalan babası, Anne Frank’ın günlüğünü kitaplaştırarak kızının yaşadıklarını bütün dünyaya duyurmuştu.