‘Kamp Armen Ermeni halkına geri verilsin’

kamp armen

Sendika.org

Tuzla’da Ermeni çocukları için yapılan yetim kampının yıkılmasına karşı 17. gündür direniş gerçekleştiren Kamp Armen Dayanışması, taleplerini bir kez daha dile getirmek için Beyoğlu Tünel’de toplanarak Galatasaray Meydanı’na yürüyüş düzenledi.

Kamp Armen için yapılan yürüyüşe HDP Ermeni Milletvekili Adayları Filor Benli ve Murad Mıhçı ile ESP Genel Başkanı Sultan Ulusoy ve SKM Sözcüsü Fadime Çelebi ile çok sayıda siyasi parti ve kitle örgütü temsilcisi de katıldı

“Hepimiz Hrantız, hepimiz Ermeniyiz” ve “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları atılan eylemde “Kamp Armen Ermeni halkına iade edilsin” yazılı pankart açıldı.

Yürüyüş sonunda Nor Zartonk sözcüsü Sayat Tekir, Kamp Armen’in 1962 yılında kurulduğunu hatırlattı, 1915 Ermeni Soykırımı’nın ardından, Anadolu’nun farklı kentlerin de hayatta kalan yetim çocukların burada barındığını söyledi. Yetimhanenin yaz kampı olarak görüldüğünü belirten Tekir, “Satın alınışı tamamen yasal olmasına rağmen, 1979’da başlayan bir süreçle el konularak eski sahibine iade edildi. O günden bu yana terk edilmiş bir vaziyette kalan, yetimhanenin çocuklarının emekleri ile inşa edilmiş binayı 17 gün önce yıkma girişimi, Ermeni halkı ve Tuzla halkının direnişi ile durduruldu” şeklinde konuştu.

‘HRANT’IN EMANETİNE SAHİP ÇIKACAĞIZ’

Tekir, katledilen Ermeni gazeteci Hrant Dink’in de aralarında bulunduğu bin 500 çocuğun yetiştiği Kamp Armen’e yönelik tutumun devletin birçok azınlık vakfı taşınmazına yönelik gasp politikası olduğunu söyledi. Tekir, “Bu topraklarda Ermenilere yaşam hakkı tanımayanlar, kolektif hafıza mekanı olan Kamp Armen’i gasp ederek soykırımcıların utanç verici geleneğini sürdürdü” dedi.

Kamp Armen’in kendilerine aynı zamanda Hrant Dink’in emaneti olduğunu söyleyen Tekir, “Herkesi bu emanete sahip çıkmaya, Ermeni halkının yanında durmaya, kazanana kadar sürecek direnişimize destek olmaya çağırıyoruz” diye belirtti.

Eylemin diğer haberleri:

http://www.etha.com.tr/Haber/2015/05/22/guncel/kamp-armen-icin-dayanisma-yuruyusu/

http://www.radikal.com.tr/turkiye/beyoglunda_kamp_armen_yikilmasin_yuruyusu-1364085