Kamu emekçileri, iç güvenlik paketine karşı sokakta

KESK İç Güvenlik Paketine karşı eylemde

Sendika.org

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) AKP’nin dün gece Meclis’te hukuksuz ve gayrimeşru olarak ilk 10 maddesini kabul ettiği iç güvenlik paketini birçok ilde yapılan eylemlerle protesto etti. Kent meydanlarında bir araya gelen kamu emekçilerine çok sayıda siyasi parti ve demokratik kitle örgütü de destek verdi

KESK, TBMM’de AKP’li vekillerin zorbalıkla geçirmeye çalıştığı İç Güvenlik Yasası’na karşı İstanbul, İzmir, Ankara, Eskişehir, Antalya, Samsun, Mersin ve Adana’da sokağa çıktı. Kent merkezlerinde oturma eylemi çağrıları yapan KESK’in çağrısına toplumsal muhalefetin pek çok bileşeni de uyarak eylemlere katıldı.

Ankara’daki eylem KESK Ankara Şubeler Platformu’nun çağrısı ile Sakarya Meydanı’nda gerçekleşirken İstanbul’da da Galatasaray Lisesi önü eylem alanıydı. Samsun’da Çiftlik Meydanı’nda basın açıklaması ve oturma eylemi yapılırken  Antalyalılar da İç Güvenlik Yasası’nı Attalos Meydanı’nda protesto etti.

8 ayrı kent merkezinde yapılan eylemlerde okunan ortak basın açıklamalarıyla AKP’nin hukuksuz bir biçimde TBMM’den geçirmeye çalıştığı İş Güvenlik Yasası protesto edildi. Ankara’daki eylemde paketin tamamı TBMM Genel Kurulu’nda geçerse, biber gazından korunmak için bir bezle ağzı ve burnu bile kapatmanın hapis cezası ile sonuçlanacağını söyleyen çok sayıda Ankaralı protesto amaçlı yüzünü kapattı. Ankara’daki eylem yarın (23 Şubat) Yüksel Caddesi’nde yine İç Güvenlik Yasası’na karşı yapılacak eylemin çağrısı ile sonlandırıldı.

Mersin’deki eylem Özgür Çocuk Parkı’nda yapıldı. Burada gerçekleşen oturma eyleminin dışında Mersin’de 23 ve 24 Şubat tarihlerinde de eylemler yapılacak. 23 Şubat’ta saat 17.30’da Özgür Çocuk Parkı’ndan AKP Akdeniz İlçe Binası’na yürüyüş gerçekleştirilecek. 24 Şubat günü saat 18.00’da da Forum havuz başında halk kürsüsü kurulacak.

Çok sayıda demokratik kitle örgütü ve siyasi partinin de destek verdiği eylemlerde okunan ortak basın metninde AKP iktidarının giderek çürüdüğü ve temellerinin sarsıldığını bu yüzden iktidarını korumak için darbe dönemini aratmayan bir yasa tasarısı hazırladığı belirtildi. Basın açıklamasında ayrıca şu ifadeler yer aldı:

Kendi devletini yaratma yönünde önemli bir mesafe kaydeden AKP iktidarı, faşist yasa ve uygulamalarına bir yenisini ekleyerek kendini koruyacağını zannetse de diktatörlerin ve dikta rejimlerini hiçbir yasal düzenlemenin koruyamadığı açıktır. Bu tür yasa ve uygulamalar, otoriter ve baskıcı yöntemlerle ayakta kalmaya çalışan bir iktidarın sonunu hızlandıracaktır. Temel hak ve özgürlükleri askıya alan bu sıkıyönetim yasasını derhal geri çekin. Halklarımızın ve emekçilerin ihtiyacı yeni bir SS yasası değil barış ve demokrasinin tesisine yönelik düzenlemelerdir.