Kesablı Ermeni çiftçi 21 Mart gecesini anlattı

[ A+ ] /[ A- ]

kesabic

Suriye’nin Türkiye sınırındaki kasabası Kesab’ta 21 Mart’ta El Kaide bağlantılı El Nusra saldırısının tanıklarından bir Ermeni vatandaş, yaşadıklarını anlattı. Kesab’tan kaçmak zorunda kalan Ermeni çiftçi, 21 Mart’ta saldırıya uğrayan kasabada ilk anda neler yaşandığını aktardı.

BBC Dünya Radyo Servisi’ne konuşan Ermeni çiftçi, yaklaşık üç yıldır kasabayı koruyan sivil gözcülerin 21 Mart gece yarısı, sınırdaki mevzilerde bir hareketlilik fark ettiklerini, sabaha karşı saat 04.00 sularında silahlı militanları taşıyan araçların, sınırın Türkiye tarafından geldiğini belirtiyor.

Tanığın anlattıklarına göre, 05.30 sularında, İslamcı militanlar kasabaya yakın konuşlanan Suriye’nin askeri noktalarına havan topuyla saldırmaya başlıyorlar. Saat 06.30’dan sonra, Kesab halkı, kasabanın merkezinden uzaklaşmaya başlıyor.

Ermeni çiftçi, kasabayı terk etmelerini şöyle anlatıyor: “Ayrılmadan önce üstümü değiştirecek vaktim bile olmadı. Birkaç parça elbise ve seyahat belgelerimizi aldık. Kasaba merkezinden daha da uzakta bir köyde arabalarımızla ve motosikletlerimizle toplandık. Bazı insanlar doğrudan Lazkiye’ye gitti. Ama bazıları çatışmanın kısa sürede sona ereceğini düşünerek kasaba merkezinden uzaktaki köylerde kaldılar. Yanımda çocuklarım, 88 yaşındaki babam ve kanser hastası annem vardı. Kasabadan ilk ayrılanlar arasındaydık. Lazkiye’ye seyahat ederken fazla bir sorunla karşılaşmadık. Farklı etnisitelerin yaşadığı birçok köyden geçtik. Çok yakın zamana kadar bizim bölgemizde herhangi bir çatışma olmamıştı.”

Kasabada kalanların yaşamından endişe ediliyor

24 saat sonra ise daha çok sayıda kişi Lazkiye’ye gitmek üzere kasabadan ayrılıyor ve Kesablı Ermeniler, Lazkiye’deki Ermeni kilisesinde buluşuyorlar. Lazkiye’deki Ermenilerin evlerini açtığı Kesablılar, kasabada kalan kişilerin hayatından endişe ettiklerini belirtiyor.

Yaklaşık 600 Ermeni ailenin terk ettiği Kesab’ta son olarak 42 Ermeni’nin kaldığı öğrenildi. İki günden beri haber alınamayan bu insanların katledilmiş olmasından korkuluyor.

Kasabada ne olup bittiğini anlamak için komşularına telefonla ulaşmaya çalışanların karşısına Arapçanın yerel lehçesini konuşmayan birilerinin çıktığını söyleyen Ermeni çiftçi, telefonu açanların “Allahu Ekber” dediklerini ve aralarında Tunuslu ve Çeçen militanlar olduğu düşündüklerini belirtiyor.

Militanların yağmaladığı bir kilise:

kesabbbbbbbbb

kesab

(Sol)