Kesablılar Beyrut’a ulaştı

nm_DSCN0543_0217

Harut EKMANYAN
Agos

Suriye’de çatışmaların Kesab’a sıçramasından sonra Türkiye’ye sığınmak zorunda kalan Kesablı Ermenilerden 18’i Beyrut’a uçtu. Yaklaşık 40 günden bu yana Vakıflı Köyü’nde misafir edilen Kesablılar, 15 Mayıs’ta Türkiye Ermeni Patrikhanesi, Beyrut’taki Ermeni Kilisesi Önderliği ve Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın girişimleriyle evrakları hazırlandıktan sonra Beyrut’a uçtu.

Beyrut’a gidenlerden bir kısmı Kesab’a yakın olan Lazkiye’ye geçecek. Halen Vakıflı Köyü’nde 6 Kesablı kaldı. İşlemlerinin ardından diğer Kesablılarında Beyrut’a uçması bekleniyor.

Kesablılar uğurlanırken, Vakıflı Kilisesi’nin avlusunda, köyün demirbaşlarından Panos Dede oldukça kederliydi. “İlk başta sevindik. Köyümüzün nüfusu 25 kişi daha artmıştı, işte gidiyorlar şimdi. Biz onları çok sevmiştik ama onlar da haklı, ailelerine ve akrabalarına kavuşmak isterler.”

İnsanlar birbirlerini çoğu kez talihsiz olayların içinde tanırlar. Kesab’daki trajedi de Musa Dağı’nın bugün Vakıflı’da yaşayan varisleriyle tanışma fırsatını verdi. Vakıflı’nın evlatlarının sergilediği birlik ve beraberlik örneği çok değerli bir dayanışma ve direnme hikâyesi olarak belleklerdeki yerini aldı.