“Kışlalarda ‘Öteki’lere Saldırılar Tesadüf Değil”

sevag

Elif AKGÜL
Bianet

Nor Zartonk, 24 Nisan 2011’de zorunlu askerlik yaptığı Batman’ın Kozluk ilçesinde öldürülen Sevag Balıkçı için adalet istedi. “Kışla Cinayetlerine son. Sevag Seni Unutturmayacağız” pankartıyla Taksim Meydanı’ndan Galatasaray Lisesi önüne yürüyen eylemciler basın açıklaması yaptı.

Nor Zartonk’tan Arno Kalaycı, kışlalarda “kazayla veya şakayla öldüğü” ya da “intihar ettiği” öne sürülen kişilerin çoğunun Kürt, Alevi ve Ermeni olduğunu söyleyerek “Bu toprakların ‘öteki’lerine yönelik gerçekleşen bu saldırılar tesadüf değildir” dedi.

“Irkçı söylemlerin sonucunda, işlenen bütün cinayetler ya cezasız kalıyor ya da göstermelik cezalarla geçiştiriliyor. Irkçı sistemle yüzleşilmiyor, yaşanan katliamlar inkâr ediliyor.

“Ne ile suçlandıkları dahi bilinmeyen basın emekçileri, öğrenciler, Kürt siyasetçiler, devrimciler, akademisyenler, avukatlar sendikacılar sırf düşündükleri, sorguladıkları ve eleştirdikleri için tutsak edilirken Sevag Balıkçı’nın katil zanlısı daha ilk duruşmada serbest bırakıldı.

“Devletin bu kanlı ve kirli sisteminde yer almayı, onlardan emir almayı, ölmeyi ve öldürmeyi reddenler, savaş karşıtları ve vicdani retçiler ise uzun hapis cezalarına ve işkencelere maruz bırakılıyorlar.

“Öldürülüşünün ikinci yılına yaklaşırken, Sevag Balıkçı’nın katil zanlısı hala aramızda! Tıpkı Madımak’ı yakanların, Roboski’yi bombalayanların, Hırant Dink’in, Maritsa Küçük’ün ve failinin devlet olduğu tüm cinayetlerin katillerinin aramızda olduğu gibi…”

Kalaycı, bugün Diyarbakır 2. Hava Kuvvet Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nde görülecek olan 11. duruşmada adalet talep etmeye devam edeceklerini söyledi.

Ne olmuştu?

Sevag Balıkçı, 24 Nisan 2011’de, zorunlu olarak askerlik yaptığı Batman’ın Kozluk ilçesi Gümüşörgü Karakolu’nda Kıvanç Ağaoğlu’nun silahından çıkan kurşunla hayatını kaybetmişti.

Hakkında dokuz yıl hapis istenen Kıvanç Ağaoğlu, ilk duruşmada “kaçma şüphesi olmadığı” ileri sürülerek tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.

ETHA
Yurttaş Gazetesi