Kitap: Taksim Meydan Okuması: İsyan Edin, Birleşin, Örgüt-Lenin

Umut Yayıncılık

taksim_gezi_kitap_2“… Görülmüştür ki, devletin parça parça gerçekleşen müdahaleleri de kolay olmamış, çeşitli bahanelerle şartların elverişli hâle gelmesine göre hareket edilmiştir. Hiçbir devlet, bırakın böylesine bir işgali, sıradan bir sokak köşesinin dahi birisi ya da birileri tarafından izinsiz kullanımına izin vermez.

Eğer öyle olsaydı, hiç kimsenin şüphesi olmasın ki, direnişe çok daha erken müdahale ederlerdi. ‘Barışçıl davrandık’, ‘İyi niyetle hareket ettik’ demelerine bakılmamalıdır. Açık gerçek odur ki, bu süre zarfında, hiçbir hamle yapamayanlar, halkın gücüne teslim olmuşlardır.” (sayfa 10)

Yarattığı politik atmosfer ile yediden 70’e tüm kesimleri ayağa kaldıran Taksim ayaklanması, tarihsel açıdan önemli bir pozisyon elde etti. Taşıdığı güçle birlikte, içeriğindeki deneyimlerle şimdiden tarihe derin bir iz bıraktı. Üzerinden yıllar da geçse de hafızalardan silinmeyecek olan Taksim ayaklanmasının en önemli özelliklerinden biri kitleselliğidir. Bu kitlesellik içinde toplumun çeşitli renk ve katmanlarını, sistemin saldırılarına hedef olanları görmek mümkündür.

Umut Yayımcılık tarafından basıma hazırlanan ‘Taksim Meydan Okuması: İsyan Edin, Birleşin, Örgüt-Lenin’ isimli kitap, isyanın, ayaklanmanın her bileşenine büyütecini tutup onu analiz ediyor ve geleceğe dair sonuçlar çıkarıyor. Ayaklanmanın nasıl algılanması gerektiği, onu oluşturan çelişkilerin değerlendirilmesi, gençliğin pozisyonu, işçi sınıfının görevi, kadınların yeri, taraftar grupları, anti-kapitalist Müslümanların rolü, Kürt ulusal sorunu ve forumlar; Paris Komünü’ne atıfla ‘Taksim Komünü Söylemi’, ‘Kemalizm’, ‘Örgütlenme ve Örgütlülüğe Olan İhtiyaç’, ‘Taksim Dayanışması’nın Değerlendirilmesi’ vb. bir dizi başlıkla isyanı derinlemesine inceliyor.

Abdullah, Mehmet, Ethem, Medeni ve Ali İsmail’e armağan edilen kitap, sürecin sınıfsal analizini yapması açısından oldukça önemli bir eser niteliğindedir.

Umut Yayımcılık bürolarından ve kitapçılardan temin edebilirsiniz.

Not: Kitap yayımlandığında Ali İsmail Korkmaz henüz hayatını kaybetmemişti. Bu bağlamda, kitap, Ali İsmail Korkmaz şahsında, bu uğurda hayatını kaybedenlerin anısına hazırlanmıştır.