Malatya Sürgü’de Sürgün ve Katliam Girişimi

Kemal BÜLBÜL*
Pirsultan.net

Malatya’nın Sürgü beldesinde Alevilere yapılan saldırı AKP hükümetinin talimatları üzerine gerçekleşmiştir. Devlet ve AKP Alevi inancı üzerinden oluşturduğu ret ve inkar gündemiyle adeta katliamlara davetiye çıkarmıştır.

“Alevi Açılımı” sahtekarlığı ile işe başlayan AKP Hükümeti “Madımak katillerine zaman aşımı” vermek ve “Madımak anmasını yasaklama” icraatlarından sonra 1925 “Tekke ve Zaviyeler Kanunundan” sonra bir kere daha fiilen Alevilik inancını yasaklamıştır.

Devletin kurumları AKP Hükümeti ve Başbakan’ın yaptığı açıklamaları talimat bilerek yaşamın her alanında Aleviliğe ve Alevilere saldırmaya başlamıştır. Başta Diyanet İşleri Başkanlığı olmak üzere, DİB’den fetva alan TBMM Başkanı da aynı tutumu sürdürmüştür. Yargıtay’ın “Çankaya Cemevi Yaptırma Derneği” hakkında verdiği karar ise yargının da bu ret, inkâr, yasaklama ve katliama davetiye çıkarma sürecine dahil olmuştur.

Yorumu ve açıklamayı uzatmanın anlamı yoktur. AKP “Yeni Anayasa” tartışmaları yapılırken Alevileri susturmak yoluyla istediği “Tek Din” konseptine ulaşmayı amaçlamaktadır.

Sürgü’de yaşanan katliam girişimi devlet yetkililerinin ve AKP hükümetinin verdiği dolaylı ve direk talimatların bir sonucudur. Bu talimatın gereğini yapan “Mülki erkan” Sürgü’deki katliam girişimi karşısında sessiz kalmıştır. Telefonlarımıza çıkmayan ve çıktıklarında da “Durum abartılıyor! Bu münferit bir olaydır!” diyen devlet yetkilileri ve sözüm ona “Güvenlik güçleri” hep birlikte AKP’nin ret, inkâr, yasaklama, korkutma ve susturma konseptinin yürütücüleridir.

Sürgü’ye an yakın durumda olan Malatya ve Adıyaman şubemiz ve şube başkanlarımız saldırı hakkında bilgi aldıkları andan itibaren Sürgü’ye gidip saldırıya uğrayan ailelerin yanında olmuşlardır ve halen ailelerle birlikte saldırıya uğrayan evdedirler. Saldırıya uğrayan aileler Sürgü’den hiçbir yere gitmeyecektir. Canlarımıza her anlamda ve her ortamda sahip çıkacağız.

Pir Sultan Abdal kültür Derneği olarak bütün şubelerimiz yerellerinde alanlara çıkarak demokratik tepkilerini örgütlemeli ve basın açıklaması yapmalıdırlar.

Alevi Bektaşi Federasyonu ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği olarak önceden planladığımız basın toplantısını 1 Ağustos 2012 Çarşamba günü Ankara’da yapacağız. Tüm bu ret, inkâr, yasaklama ve katliam girişimlerine karşı eylem takvimimizi bu basın toplantısında açıklayacağız.

*Pir Sultan abdal Kültür Derneği Genel Başkanı
Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Sekreteri