Marcos artık Galeano

nuce_26052014-144134-1401104494.78

Özgür Gündem

Tüm dünyada İngilizce olarak, Türkiye’de de Türkçe yayın kaynaklarından geçilen haberde iddia edildiği gibi Subcomandante Marcos’un aslında ‘görevlerini bırakmadığı’, 2 Mayıs’ta Meksikalı paramiliterler tarafından tuzak kurularak öldürülen öğretmen ve bölgenin Zapatista lideri Solis Lopez’e ithafen halk içinde bilinen isminin komutanlık ismi olarak değiştirildiği açıklandı.

Subcomandante Marcos; halk arasında Galeano olarak bilinen Solis Lopez’in ölümü nedeni ile düzenlenen törende, artık isminin Subcomandante Galeano olduğunu duyurdu.

Subcomandante Marcos’un ‘iş bırakma’ komedisi şöyle gelişti. Bugün internet sitelerine düşen haberi birçok insan anlamakta güçlük çekerken, sonuna kadar okuyanlar ise bu açıklamada bir tuhaflık olduğunu düşündü. Çünkü haberlere göre; dünyada hemen hemen tüm sosyalistlerin idollerinden biri olan Meksika’nın devrimci lideri Subcomandante Marcos, ‘görevlerine son verdiğini’ açıklamıştı.

Bugün öğlen saatlerinde haber, Radikal Gazetesi internet sitesine düşünce daha da dikkat çeken gariplik, araştırıldığında ortaya şu manzara çıktı.

Zapatista Ulusal Kurtuluş Ordusu’nun (EZLN) efsanevi lideri Subcomandante Marcos’un da hazır bulunduğu, 2 Mayıs’ta öldürülen öğretmen Solis Lopez için yapılan törenin ardından halka hitaben bir mektup okundu. Mücadele koşullarını, amaçlarını, kısmen de yaşananların anlatıldığı mektubun sonunda efsanevi komutan Subcomandante Marcos olarak sembolize edilen liderliğin artık Lopez’in halk arasındaki ismi olan Galeano ile anılacağını söyledi.

Bunu vurgulamak için de ‘Subcomandante Galeano’nun doğması için Subcomandante Marcos’un ölmesi gerekiyor. Bundan sonra Subcomandante Marcos yok, Subcomandante Galeano var’ dendi.

Basın ise açıklamanın devamını okumadan bunu Marcos’un görevden çekildiği şeklinde yorumlayınca, zincirleme olarak dünyaya ve de Türkiye’ye böyle yayıldı.

Marcos’un görevi bırakmadığının kanıtı

Subcomandante Marcos, yaptığı açıklamada verdiği detaylarda nasıl savaşa devam edileceğini de ayrıntılandırıyor ve liderlikte kullanılan sembollerin dünyada nasıl dikkat çektiğini de anlatıyor. Marcos’un mektubundan kimi alıntılar şöyle:

“İkilemimiz müzakere etmek ve kavga etmek arasında değil, ölmek ve yaşamak arasındaydı. Yaşamı inşa etmeyi seçtik. Ölülerin hepsi burada, ama artık yaşamak için buradalar. Ölümü övmek yerine yaşamı geliştirmeyi seçmiş olmamız belki de hataydı. Ama birbirimize bakarak ve birbirimizi dinleyerek -kendimiz olarak, kendi bütünsel kolektifimiz olarak- bu seçimi yaptık. İsyanı seçtik. Diğer bir deyişle, yaşamı seçtik. Biliyorduk ve biliyoruz ki yaşamın mevcut olması için ölüm zorunludur, yaşayabilmek için, ölürüz. İstediğimiz adalet, inat ve ısrarla hakikatin aranmasıdır.

Galeano’nun yaşaması için birimizin ölmesinin gerekli olduğunu düşünüyoruz. Bu yüzden karar verdik bugün, Subcomandante Galeano’nun doğması için Subcomandante Marcos’un ölmesi gerekiyor. Bundan sonra Subcomandante Marcos yok, Subcomandante Galeano var. Hayatımızı vermeyeceğiz, ismini alacağız.”

Subcomandante Marcos’un aldığı Galiano ismi, Solis Lopez’in kodu olsa da bu isim de “Latin Amerika’nın Kesik Damarları” isimli kitabın yazarı olan Eduardo Galeano’dan geliyoır.

Roar dergisi sitesinde yer alan Leonidas Oikonomakis imzalı yazıda da basının, Marcos’un açıklamasını nasıl çarpıttığı ve neden böyle bir şey olamayacağı açıklanmış. 2 Mayıs’ta Galeano’nun öldürülmesi ile başlayan saldırganlık sürecinin halen devam ettiğini anlatan Oikonomakis, EZLN’ye destek kampanyası başlatıldığını, ardından da Galeano için yapılan anmayı anlatıyor. Oikonomakis, Marcos’un çok konuşmadığı törene sağ gözünde korsan bandı ile atının üstünde katıldığını, daha çok Subcomandante Moises tarafından yapılan konuşmaların ardından veda zamanında Marcos’un artık direnişçi Subcomandante Galeona olarak veda ettiğini söylediği yazısında yazar, yukarıda sözü geçen son cümleyi de kanıt olarak yazısına eklemiş.