Mardin’in simgesi ‘Bahe’ hayata veda etti

nm_mardinnnnn_55550_1651

Mardin’de 70 yıldan beri Deyrul Zafaran Manastırı’nda annesinin yolunu gözleyen, bu süre içinde manastırda bahçıvanlık yapan ve ‘Bahe’ diye çağrılan Cercis Kaptan, bir süre önce rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Özel bir hastanede tedavi gören Kaptan, bu sabaha karşı kalp yetmezliğinden yaşamını yitirdi.

Bahe’nin vefatı Süryaniler başta olmak üzere Mardin’de büyük üzüntü yarattı. Mardin Valisi Ahmet Cengiz, Bahe’nin Mardin’in sembolü olduğunu belirterek, ölümünden büyük üzüntü duyduğunu dile getirdi. Mardin Kırklar Kilisesi başpapazı Gabriel Akyüz, ‘Bahe’nin Süryanilerin sembolü olduğunu belirterek, “Annesi 6 yaşında iken kendisini Deyrul Zafaran Manastırı’nda bırakıp gitti. Bugün yani 76 yaşına bastığı bugünlerde bile annesini bekliyordu” dedi.

Hayatı belgesel olmuştu

Mardinli yönetmen Haydar Demirbaş, geçen yıl Bahe’nin yaşamını anlatan ‘Misafir’ adlı belgesel çekmişti. Yönetmen Haydar Demirtaş, annesinin Bahe’yi 6 yaşındayken 70 yıl önce ekonomik sıkıntılardan dolayı manastıra bıraktığını belirterek şunları anlatmıştı: “Annesi iki kız kardeşi ile birlikte Suriye’ye gitmek zorunda kalıyor. Ve ona ‘Bu manastırda bekle seni almaya geleceğim’ dedikten sonra gidiyor. Belgesel, Bahe’nin o günden bugüne 70 yıl boyunca manastırda büyük bir özlem ve umutla annesini beklediği hayat hikayesini içeriyor. Belgesel filmimizi yaparken, Bahe üzerinden Süryanilerin kültürünü, dilini, tarihini de anlattık. Bahe’nin çocukluktan bugüne manastıra emek verme sürecini anlattık.” (DHA)