‘Maritsa’yım, Turfanda’yım, Eva’yım, Sultan’ım’

etha-20130203-kadinlar-samatya-3_display

ETHA

İstanbul’un Samatya semtinde Ermeni kadınlara yönelik saldırılar protesto edildi.

İstanbul Feminist Kolektif’in çağrısıyla Kocamustafapaşa Meydanı’nda toplanan kadınlar, “Ermeni kadınlar yalnız değildir” pankartı ile “Ben Eva’yım”, “Ben Maritsa’yım”, “Komşuma dokunma”, “Nefret suçları yasası çıkarılsın” dövizleri taşıdı.

Kadınlar adına önce Kayuş Çalıkman, Ermenice metni okudu. Türkçe açıklamayı okuyan Diren Şen, Ermeni kadınlara yönelik saldırıların münferit olmadığını belirterek, faillerin yakalanmamasını ve yetkililerin tatmin edici herhangi bir açıklama yapılmadan saldırıların “hırsızlık-adli vaka” olarak yansıtılmasını eleştirdi.

‘Bizden olmayanlar ve biz kimiz?’

“Bu ülkede milliyetçi söylemin en hafifletilmiş hali ‘bizden değil ama iyi insandır’ söylemini duymayan var mıdır aramızda. Kimdir bu bizden olmayanlar ve biz kimiz” diye soran Şen, şöyle devam etti: “‘Türküm, doğruyum, çalışkanım’ adıyla büyüyen bu toprakların çocuklarının bir Ermeni’ye, Yahudi’ye, Rum’a, Çerkes’e, Kürt’e, Laz’a ‘biz’ demesi nasıl mümkün olur ve Ermeni kadınların uğradıkları saldırılar nasıl münferit olarak değerlendirilir.”

Şen, ayrımcı söylemler değişmediği sürece Ermeni kadınların şiddete maruz kalmaya devam edeceğini vurgulayarak, “Biz kadınlar bu şiddet diline karşı olduğumuzu hatırlatacağız” dedi.

“İşte bu yüzden biz Maritsa’yız, biz Sultan’ız, biz Turfanda’yız diyoruz, bu yüzden buradayız, saldırıların takipçisiyiz. Bu saldırılar münferit değil, sistematik. Bu nedenle suçluları bulun ve hesap sorun” diyen Şen, yetkililere “İşte bu nedenle nefret söyleminizden vazgeçin ve bir an önce nefret suçları yasasını çıkartın. Kadınların elleri yakanızda, bunu unutmayın” diye seslendi.

‘Yaşasın kadın dayanışması’

Açıklamadan sonra 28 Aralık günü saldırıda yaşamını yitiren Maritsa Küçük’ün evine kadar alkışlarla yürüyen kadınlar, evin önünde “Ermeni kadınlar yalnız değildir”, “Yaşasın kadın dayanışması” sloganlarını attı. Kadınlar, taşıdıkları dövizleri ve çiçekleri kapıya bıraktı. Semt içerisinde yapılan yürüyüşe katılım sürekli artarken, kadınlar ilk saldırıya uğrayan Turfanda Aşık’ın evinin önüne de giderek, yalnız olmadıkları mesajı verdi. Mahalle sakinleri, alkışlarla eylemci kadınlara destek verdi. Turfanda Aşık, eylemi penceresinden izledi.