Mersin Sizin Deneme Tahtanız Mı?

[ A+ ] /[ A- ]

12akkuyu-pet

Özgürlükçü Demokrasi

Akkuyu’da nükleer santral yapılmaması için çevreciler ve Mersin halkı, yıllardır çaba gösteriyor ama hükümet bu saplantısından vazgeçmiş değil. Çernobil’den sabıkalı olan Rusya’da Akkuyu’da kullanılması düşünülen reaktör modelinin arıza yapması bile nükleer sevdalılarını vazgeçiremiyor

Yaşam savunucuları ve bilim insanlarının tüm itirazlarına rağmen iktidar-sermaye blokunun Akkuyu Nükleer Santral inadı devam ededursun, kullanılması düşünülen reaktörün Rusya-Novovoronezh’de süren deneme çalışmalarında arıza meydana geldi. Rus tarafının arızayı 6 gün sonra duyurması daha önce denenmemiş VVER-1200 serisi hakkında kuşkuların artmasına neden oldu.

Reaktör Durduruldu

Deprem fay hattına yakın olması, Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) sürecindeki usulsüzlükler, daha önce denenmemiş teknolojinin kullanılacak olması ve hepsinin ötesinde bölgede yaratacağı potansiyel tehlike ile sıkça gündeme gelen Mersin Akkuyu Nükleer Santrali Projesi için Rusya’da Novovoronezh Nükleer Enerji Santrali’nde kurulan reaktör örneğinde arıza meydana geldi. Ağustos ayında deneme çalışmalarına başlayan VVER-1200 tipi reaktör tam kapasite 2 hafta çalışmasının ardından 10 Kasım’da, Rus yetkililerin verdiği bilgiye göre elektrik jeneratöründen dolayı kısa devre yaparak arızalandı. Ardından reaktörün çalışmaları şimdilik durduruldu.

Kaza Önemsizmiş

Yetkililer bu tip arızaların yaşanabileceğini belirtse de arıza hakkında bilgi vermek için neden 6 gün beklendiği hakkında bir açıklama yapılmadı. Doyurucu bir açıklamanın gelmemiş olması da reaktörde yaşanan arıza hakkında şüpheleri arttırır nitelikte. Yerel haber sitesi Bloknot Voronezh de, 15 Kasım’da konu ile ilgili meydana gelen kazanın sonuçlarının “öngörülemez” olduğunu yazdı. Bir görgü tanığının santralin türbinlerinde patlama yaşandığını ve arızayı “olağanüstü bir durum” olarak tanımladığını aktaran site, santral içinden bir çalışanın ise patlama diye duyulan sesin kapakların açılmasıyla ortaya çıkan ani su basıncından kaynaklandığını belirttiğini yazdı.