Narine’yi İntihar Ettiren Kardeşler Tahliye Edildi

Aykiridogrular.com

İstanbul`da çalışan Ermenenistan vatandaşı Narine Mkrtchyan’ın çıplak görüntülerini çekip şantaj yaparak intihar etmesine neden oldukları gerekçesiyle 6 aydır tutuklu yargılanan iki kardeş, tahliye edildi.

İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi`nde görülen duruşmada Narine`nin annesi Nune Mkrtchyan da hazır bulundu. Duruşmada ifade veren Nune Mkrtchyan, Ermenistan`da bulunduğu sırada, İstanbul`da kalan kızının telefonla arayarak, “Erkek arkadaşım Orhan ve kardeşi Barış, görüntülerimi çekmiş. Barış da benimle olmak istedi. Kabul etmeyince `Her şeyi ağabeyine anlatacağım` diyerek bana şantaj yaptı. Artık Orhan`ı da istemiyorum” dediğini söyledi.

Duruşmada, Narine Mkrtchyan`ın gümüş atölyesinde çalışan iş arkadaşları Sibel Tuna ile Aysun Çiçek de tanık olarak dinlenildi. Tuna, Mkrtchyan`ın intiharından önce iş yerine siyanürle geldiğini ve yaşadığı sıkıntılar nedeniyle intihar edeceğini söylediğini ifade etti. Mkrtchyan`ı kararından vazgeçirmek için ikna etmeye çalıştığını anlatan Tuna, “İntihar etmeyeceğine dair söz verdi. Ancak giderken beni sürekli öptü. Ben de durumdan endişe ettim. İnternet sosyal paylaşım sitesindeki profil fotoğrafına da Hz. İsa`ya açılan kapı gibi bir görüntü vardı. Tedirgin oldum. Arkadaşım Aysun`a haber verdim” diye konuştu. Aysun Çiçek de Orhan ve Barış Okumuş`un çektiği görüntüler nedeniyle Mkrtchyan`ın büyük sıkıntı yaşadığını belirterek, intihar etmesini önlemek için evine gittiğini, ancak bunda başarılı olamadığını ifade etti.

Duruşmada hakim, sanıkların delilleri karartma ihtimallerinin önemli ölçüde ortadan kalmış olmasını dikkate alarak, sanıkların tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasına karar verdi. Duruşma, eksiklerin giderilmesi amacıyla ertelendi.

Belirtelim ki İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, ise Narine`nin görüntülerini cep telefonuna kaydedip ağabeyine gösteren Orhan Okumuş hakkında “Özel hayatın gizliliğini ihlal etmek`, `Şantaj` ve `Taksirle ölüme neden olmak` suçlarından 11 yıl hapis cezası talep ediliyor.

Daha önce de bildirdiğimiz gibi Narine, İstanbul Kumkapıdaki evlerinde üvey babası ve ağabeyiyle birlikte kalıyordu ve İstanbulun bir gümüş imalathanesinde çalışıyordu. O bir süre sonra aynı mahallede oturan Orhan isimli gence aşık oldu. Narine, Orhanla evlilik hayalleri kurarken, yaşadığı bir olay tüm hayatını değiştirdi. Türk basınında yer alan haberlere Orhan genç kızın çıplak fotoğraflarını çekmiş ve bu fotoğrafları kardeşi Barışa da vermişti. Genç kızın çıplak fotoğraflarını kullanarak bir şantaj planı hazırlayan Barış, Narineye kendisi ile birlikte olmazsa fotoğrafları internette yayınlayacağını söyledi. Hatta bu fotoğrafları Narinenin ağabeyi Zhoraya da vereceğini belirten Barış, genç kızdan yüklü miktarlarda para istemeye başladı. Ancak genç kız, şantaja boyun eğmeyince Barış, 26 Şubatta fotoğrafları ağabey Zhora Mkrtchyana gösterdi. Fotoğrafların bir kopyasını alan genç kızın ağabeyi, kardeşiyle tartıştı. Ağabeyi odadan çıkınca Narine fotoğrafların bulunduğu hafıza kartını yuttu. Bunalıma giren genç kız, 28 Şubat günü işyerinden aldığı siyanürü içerek yaşamına son verdi.