Newroz Barikat Dinlemedi

Birgun.net

Devletin tüm engel ve barikatlarına rağmen Diyarbakır’da Newroz alanında bir milyon kişi toplandı.

Newroz yasağına karşı barikatlara yürüyen Diyarbakırlılar Newroz alanına girmeyi başardı. Kentin dört bir tarafından alana akın edenler polisle çatışa çatışa alana girdi.

BDP’li seçilmişler karşılaştıkları polis barikatını kol kola girerek aşarken, binlerce kişiyle yürüyüşle alana geldi. Bir süre sonra seçilmişler parti otobüsüne binerken, halk da yürüyüş halinde otobüsü takip etti.

Tüm teknik malzemeler ve ses sitemine el konulması nedeniyle otobüsle alana giren seçilmişler halkı selamladı. Alanda sahne ve protokol dahil olmak üzere tüm alanları yurttaşlar hınca hınç doldururken, seçilmişler otobüste kalmak zorunda kaldı.

Diyarbakır Newroz alanında 1 milyon kişi demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler için saygı duruşunda bulunarak programa başladı.

Saygı duruşu sırasında zafer işaretleri yaparak marş okudu. Daha sonra BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, BDP’li vekiller Altan Tan, Nursel Aydoğan ve Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’in aralarında bulunduğu seçilmişler halkı selamladı. Halk seçilmişlerin selamına sloganlarla cevap verdi.

Zümrüt: Kürt halkının iradesini görsünler

Daha sonra BDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Zübeyde Zümrüt açılış konuşması yaptı. Zümrüt, “Newroz Alanı özgürlük alandır. Kürt halkının iradesini görmek isteyenler gelsin bu alanda Kürt halkının iradesini görsünler. Bugün Kürt tarihinde yeni bir sayfa açıldı. Hiç bir güç Kürt halkının iradesini kıramaz. Amed’te kurulan barikat kıralacaktır ve kırıldı. İmralı’nın kapısı kırılıncaya kadar Kürt halkı direnecektir” dedi.

Demirbaş: İktidarın politikası iflas etti

Meydana ulaşan ilk isimleden biri olan Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, bugün hiçbir engellemenin, baskının, gaz bombasının yürekte ve beyninde özgürlük talebini engellemeyeceğini gösterdiğini söyledi

Demirbaş, “Uzun süreden beri süren bir politika vardı, kitleyle bağın koparılıp aslında Kürtlerin siyaset yapamaz duruma geleceğine inanıyorlardı. 7 bini aşkın siyasetçiyi bunun için tutukladılar. Ama bu politika iflas etti. Bugün Kürtler sadece Newroz alanını özgürleştirmediler. Türkiye’nin üzerinde bir kara bulut gibi sarmaya çalışan yasakçı, diktatöryal anlayışı da dağıttılar. Alanda çok büyük coşku var. Ses araçları haps edilmesine rağmen bence bu kitlenin coşkusu ve sesi en büyük ses cihazıdır. Bence yüreklerin sesi ve yüreklerin özgürlük talebi en büyük ses cihazıdır. Ankara, Washington ve Brüksel’e de bu ses ulaşacaktır. Artık Ortadoğu Kürt coğrafyası ve Türkiye hak ettiği özgürlüğe ulaşacaktır” dedi.

İstanbul’da çatışmalar sürüyor

Zeytinburnu Kazlıçeşme Meydanı’nda yapılacak Newroz kutlaması için toplanan ve alana girmeye çalışan binlerce kişiye polis, tazyikli su ve gaz bombalarıyla saldırdı.

Çatışmalar, Kazlıçeşme Meydanı çevresi, Vatan Caddesi, Millet Caddesi ve Zeytinburnu sahilinde yoğunlaşırken, Avcılar Metrobüs Durağı’nda toplanan kalabalık bir gruba da polisler müdahale etti.

Zeytinburnu sahilinde gaz bombalı saldırı

Kazlıçeşme Meydanı’nda Newroz’u kutlamak için Zeytinburnu sahilinde toplanan kitleye polis saldırdı.

Zeytinburnu sahilinde toplanan binlerce kişi davul zurna eşliğinde halaya durdu.

BDP Milletvekilleri Gültan Kışanak, Pervin Buldan, Sırrı Sakık, Sebahat Tuncel, İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel, ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan’ın da aralarında bulunduğu kitleye polis saldırdı. Binlerce kişinin toplandığı alandaki saldırıda polis çok yoğun biber gazı kullandı. Polis saldırısında adı henüz öğrenilemeyen bir kişinin ağır yaralandığı ve hastaneye kaldırıldığı bildirildi. Yoğun gazdan etkilenen BDP Kars Milletvekili Mülkiye Birtane de hastaneye kaldırıldı.

Ziya Gül Parkı’nda iki ağır yaralı

Zeytinburnu’nda Balıklı Rum Hastanesi yakınındaki Ziya Gül Parkı’nda toplanan ve polis müdahalesine maruz kalan kitleden yaralananlar olduğu, yaralılar arasında durumu ağır olan Ercan Şimşek ve Zafer Erol’un hastaneye kaldırıldığı öğrenildi.

Vatan Caddesi, Millet Caddesi ve Çapa çevresinde yaşanan çatışmaların ardından en az 60 kişinin gözaltına alındığı, gözaltına alınanların Şehremini Polis Merkezi’ne götürüldüğü bildirildi.

Avcılar Metrobüs Durağı’nda toplanan kalabalık bir gruba da saldıran polisler çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Ülkücüler işbaşında

Topkapı Suriçi’nde Pazartekke yönünde elleri satırlı 50-60 kişilik ülkücü bir grup toplandı. Newroz alanına girmek için yürüyüş yapan kitleye, polisin ardından ülkücüler de saldırdı.

Newroz saldırısı Taksim’de protesto edilecek

KESK İstanbul Şubeler Platformu, Newroz kutlamalarına dönük engelleme ve polis saldırılarını Taksim’de protesto edecek.

Newroz kutlamalarına dönük engelleme ve polis saldırılarını protesto etmek için KESK İstanbul Şubeler Platformu bir basın açıklaması yapmaya hazırlanıyor.

KESK İstanbul Şubeler Platformu İstanbul ve Diyarbakır’da Newroz’u kutlamak isteyenlere dönük engelleme ve polis saldırılarını protesto etmek için bir basın açıklaması yapacak. KESK, tüm emek ve demokrasi güçlerine de katılım çağrısı yaptığı açıklama için 17.00’de Taksim Tramvay durağında buluşacak.