Nor Radyo Sesleri ve İnsanları Birleştirmeye Devam Ediyor

Sevdiye ERGÜRBÜZ
DİHA

Sekiz dilde yayın yapan ve dördüncü yayın dönemine giren Nor Radyo, yeni yayın döneminde de dünyanın tüm seslerini birleştirme amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Nor Radyo’nun Yayın Kurulu üyelerinden Murat Gözoğlu, “İnsanlar tamamen devletin ürettiği politikalardan besleniyor, birbirini tanımıyor ve düşman kesiliyor. Örneğin Lazlar ve Kürtler, Ermeniler ve Çerkesler. Tamamen bir muhalefet odağı yaratamasak bile çaktığımız bir kıvılcımla üç kişiyi bile değiştirebiliyorsak çok önemli çok değerli bir şeydir” dedi.

Ezilenlerin sesini bir araya getirme ilkesiyle internet üzerinden yayın yapan Nor Radyo, 17 Ocak’ta dördüncü yaşına girdi. Dört yıllık bir yayın geçmişi olan Nor Radyo, bugün yeni yayın dönemine başlıyor. “Dünyanın tüm sesleri birleşin” sloganı ile hayat bulan Nor Radyo; Ermenice, Türkçe, Kürtçe, Hemşince, Lazca, Adıgece, Çeçence ve Gürcüce dillerinde yapacağı yayınlarla, bu yayın döneminde anadil programlarının yanı sıra tematik programlarla da dinleyicilere ulaşacak.

Tüm Kurdî unsurları konu eden ‘Solîn’ ve umudun sesi ‘Kurdane’, Çerkes halklarını ve kültürlerini tanıtan ‘Nartların Sesi’, Antik Kolkhida’dan günümüze Laz dili ve kültürünü aktaran ‘Şk’uneburi K’aidepe’, Agos gazetesi Ermenice sayfaları editörü Pakrat Estukyan ile haftalık yorum programı ‘Orn e Gantsni’, Hamşetsu öykülerin ve manilerin paylaşıldığı ‘Hemşin Öyküleri’ Nor Radyo’da bu dönem yer alacak anadil programları. ‘Chveni Xma’ programı ile ise bu yayın döneminde ilk kez Gürcüce, Nor Radyo aracılığı ile dinleyicilere ulaşacak. “Anlatılan bizim hikâyemizdir!” sloganı ile öğrencilerin gündemi, bu yıl yayın hayatına başlayacak ‘Bal Porsuğu’ programı ile Nor Radyo’da yer alacak. Daha pek çok programla yeni yayın dönemine giren Nor Radyo’yu radyonun Yayın Kurulu üyelerinden Murat Gözoğlu anlattı.

‘Ermenice radyo Hrant Dink’in en büyük hayaliydi’

Nor Radyo’yu kurarak, 17 Ocak 2009 itibariyle yayına başladıklarını ifade eden Gözoğlu, “Hrant Dink’in en büyük hayallerinden biri de Ermenice radyo kurmaktı. 2006 yılında Ermeni toplumu içinde bir ‘radyo oluşturma kurumu’ kuruldu. Karasal yayın yapacak bir radyo için çalışmalar yapılıyordu; ancak maliyeti çok olduğu için en sonunda biz Nor Zartonk olarak internet radyosu fikrini ortaya attık” dedi. Radyonun mottosunun “Dünyanın tüm sesleri birleşin” olduğunu söyleyen Gözoğlu, “Amacımız, Türkiye’de ezilen tüm halkları ve etnik, cinsel kimlikleri, ekoloji mücadelesini bir araya toplamak ve bir dayanışma kültürü altında yayılabildiğimiz kadar yayılıp bir taban ulaştırmak, yok sayılan ve ezilenlerin sesi olmaktı” dedi.

‘Ezilenlerin sesiyiz’

Genelde olumsuz tepki almadıklarını aktaran Gözoğlu, “Olumsuz tepkileri zamanla olumlu eleştirilere doğru yönlendirebiliyoruz. Örneğin Çerkesce program yapan arkadaşlarımıza Çerkes toplumundan ‘Ermeni radyosunda ne işiniz var’ gibi tepkiler geldi. Ama zamanla seslerinin ‘Ermeni’ radyosu aracılığı ile yükselmesi onları belli bir noktaya evirdi. En sonunda 21 Mayıs Çerkes Sürgünü ve Soykırımı’nın yıl dönümünde gün boyu özel yayın yaptık. Ondan sonra tamamen bu ön yargıları kırdık” diyerek zaman zaman bazı önemli tarihlerde özel yayınlar yaptıklarını ifade etti. “Özel yayınlarımız var çünkü bizim radyomuzun ezilenlerin sesi olma ilkesi var ve bu doğrultuda yayın yapıyor. 19 Ocak, 24 Nisan, 19 Aralık ya da Newroz, Ahmet Kaya’nın, Yılmaz Güney’in ölüm yıl dönümü gibi günlerde özel yayınlar yapıyoruz” diyen Gözoğlu, birçok etnik kimliği bir araya getirmenin önemine vurgu yaptı.

‘Tamamen bir muhalefet odağı yaratamasak bile…’

Gözoğlu, bunun önemini, “İnsanlar tamamen devletin ürettiği politikalardan besleniyor, birbirini tanımıyor ve düşman kesiliyor. Örneğin Lazlar ve Kürtler, Ermeniler ve Çerkesler. Tamamen bir muhalefet odağı yaratamasak bile çaktığımız bir kıvılcımla üç kişiyi bile değiştiriyorsak çok önemli, çok değerli bir şeydir. Bu yönde yayınlarımıza devam ediyoruz” diyerek, açıkladı. Nor Radyo’nun ilk kurulduğu zaman 20.00’den gece 01.00’e kadar yayın yaptığını; ancak geçen yıldan itibaren 24 saat yayın yapmaya başladıklarını aktaran Gözoğlu, “Yeni yayın dönemine başladık ve Nor Radyo’nun da dördüncü yaşına denk geliyor. Bu da bizim için değerli; çünkü internetten yayın yapıp bu kadar uzun süre hayatına devam eden çok az radyo var. Bu anlamda radyomuzun önemini ve değerini ayrı tutuyoruz” diye konuştu.

Nor Radyo’da Gürcüce yayın başlıyor

Gözoğlu, yeni yayın dönemine birçok yeni programla ve ilk kez bu dönem yayın yapacakları dil olan Gürcüce ile başladıklarını belirterek, “Bunun yanında bazı tematik programlarımız artacak, müzik programlarımız artacak. Yeni yayın döneminde bir de öğrenci gündemini değerlendirecek bir programımız olacak” diye konuştu. Yayın yelpazelerinin geniş olduğunu belirten Gözoğlu, “Anadil programları olsun, tematik programlar olsun, insanlar illa ki kendilerinden bir şey bulacaklardır. Radyomuz internetten dinleniyor. Ayrıca Nor Radyo’yu akıllı telefonlarına yükleyebilecekleri ‘TuneIn Radio’ uygulaması ile her yerde dinleyebilirler” dedi. Dinleyicilerin Facebook ve Twitter üzerinden olumlu olumsuz eleştirilerini de radyoya ulaştırabileceklerini ifade eden Gözoğlu, “Olumsuz eleştirilerden çekinmiyoruz; çünkü bu eleştiriler değerlidir. Bunları mutlaka dikkate alacağız. Dinleyicilerin tepkisi bizim için çok değerlidir” diye konuştu.

Skyturk360
Özgür Gündem
Yeni Özgür Politika
Nûçe TV
Bianet
Yeşil Gazete
Demokrat Haber