Nor Radyo Yeni Yayın Dönemine Başladı

Bianet

Anadolu’da konuşulan sekiz dilde yayın yapan Nor Radyo yeni yayın dönemine başladı. Nor Radyo’da müziğin yanı sıra ekolojiden siyasete, kültür-sanattan cinsiyetçiliğe, medya tartışmalarına uzanan geniş bir yelpazede yayın yapılacak.

Türkiye’de konuşulan sekiz dilde yayın yapan Nor Radyo yeni yayın dönemine başladı.

“Dünyanın tüm sesleri birleşin” sloganıyla dört yıldır yayın yapan Nor Radyo, yeni yayın döneminde de çok dilli ve her türlü ayrımcılığa karşı yayınlarıyla dünyanın tüm seslerini bir olmaya çağırıyor.

Nor Zartonk‘ta yer alan bilgilere göre, yayın akışının internet sitesinden yedi gün 24 saat devam ettiği radyoda programlar 19.00-01.00 arasında dinleyiciyle buluşacak.

Nor Radyo’da programlar

Nor Radyo’nun yeni dönem programları; 60’lı yıllardan bu yana müziğin seyrini ve kendisini konu alacak olan Kulağakaçan, sanatın dünü ve bugününe bakarak güne ışık tutacak olan program Narteks ve medyanın toplumsal cinsiyet politikalarındaki rolünü masaya yatıracak olan Medyanın Cinsiyeti.

Haber Fabrikası internet sitesinin editörlerinin yapacağı Lorem Ipsum isimli programda, haftanın konuşulan başlıklarına yan değinilerde bulunulacak ve medyanın manşetine yansımayan öyküler radyo mikrofonundan dinleyicilerle paylaşılacak.

Nor Radyo yeni yayın döneminde kültürel etkinliklerin duyurulacağı bir programı da bünyesine katıyor. Program, etkinlik takvimi sunmanın yanı sıra etkinliklerin içerikleri ile ilgili bilgileri, etkinliklerin düzenleyicilerinin ve katılımcılarının görüşlerini de dinleyiciye aktaracak.

Nor Zartonk ve Nor Radyo gündemini aktaran Anuşabur, biraradalıkların seslerine yer veren Çıplak Sesler, Anadolu’daki ekoloji mücadelesini radyoya taşıyan Ekoloji Mikrofonu ve Ekotopya, kadınların gündemini, var olma çabalarını konu edinen Gin u Gyank, “meselesi” olan program Hênik, Ortadoğu gündemini tartışan Ortadoğu Güncesi, ana eksenini Zazalar ve Zazacadan kuran ve doğudan gelen, modern aklın es geçtiği tınıları yansıtan program Hard û Asmen, çeşitli buluşmaların gerçekleşeceği program Namag bu dönemde Nor Radyo’da yayına devam edecek. Geçtiğimiz dönem yayınına ara veren Zagreb Radyosu ve Bloknot da dinleyicileriyle tekrar buluşacak.

Nor Radyo’da bu dönem teması müzik ağırlıklı olan programlar da devam edecek. Cazın tınılarını radyoya taşıyan Jazz Mazz, eskilere bir bakış atan Nostalji programı ve Alevi deyişlerinin türküler ve muhabbetle demlendiği Peyman’da ezgiler çeşitlenerek dinleyicilerle buluşacak.

Sekiz dilde yayın

Nor Radyo’nun yok olmaya yüz tutmuş dillerin ve kültürlerin yaşatılmasına katkı sunma çabası bu dönem de devam ediyor. Bu yayın dönemine sekiz dilli olarak giren Nor Radyo’da her dile ait bir ya da birden çok program var.
Bu dönem Nor Radyo’nun mikrofonundan duyabileceğiniz diller şunlar: Ermenice, Türkçe, Kürtçe, Hemşince, Lazca, Adigece, Çeçence ve Zazaca.

Nor Radyo bu dönem Kürtçe program sayısını arttırıyor. Bu dönem yayına başlayacak olan Solîn isimli programda politik olarak olsun olmasın baskı gören ve bu baskılara cevap veren tüm Kurdî unsurlar konu edilecek. Nor Radyo’nun yeni döneminde devam edecek anadil programları arasında Çerkez halklarını ve kültürlerini tanıtan Nartların Sesi, Lazca’nın Nor Radyo yolculuğu olan Şk’uneburi K’aidepe, Agos Gazetesi Ermenice sayfaları editörü Pakrat Estukyan’la haftalık yorum programı Orn e Gantsni, Hemşinlilerin öykü ve manilerinin paylaşıldığı Hemşince-Türkçe program Hemşin Öyküleri, Ermeni kültürüne genelin dışından, tersten bakan Getron ve geçtiğimiz dönem yayına ara veren Kürt halkının kültürüne ve tarihine bakış atan Dengê Hêviyê olacak.

Evrensel
Etkin Haber Ajansı
Dağ Medya
Yeşil Gazete