NOR RADYO YENİ YAYIN DÖNEMİNE BAŞLIYOR: BU DAHA BAŞLANGIÇ, MÜCADELEYE DEVAM!

NOR RADYO YENİ YAYIN DÖNEMİNE BAŞLIYOR:
BU DAHA BAŞLANGIÇ, MÜCADELEYE DEVAM!

Nor_Radyo_+görsel

2009’dan yılından beri çok dilli ve alternatif yayıncılığa devam eden Nor Radyo, 28 Ekim’den itibaren yeni yayın dönemine başlıyor.

17 Ocak 2009 tarihinde www.norradyo.com adresinden yayın hayatına başlayan Nor Radyo (Ermenice yeni radyo), tüm ezilenlerin kendilerini ifade edebildikleri bir topluluk radyosu olmaya devam ediyor. Nor Radyo; ‘Dünyanın tüm sesleri birleşin!’ sloganından yola çıkarak milliyetçiliğe, cinsiyetçiliğe, militarizme, türcülüğe ve ekolojik tahribata karşı; eşitliği, özgürlüğü, kardeşliği, barışı ve ekolojik yaşamı savunan programlarıyla 28 Ekim Pazartesi gününden itibaren yeni yayın dönemine başlıyor.

Gezi Direnişi süresince parktan canlı yayınlar yaparak ‘çapulcuların’ gündemini ve taleplerini dinleyiciye aktaran Nor Radyo, ana akım medyanın yayınla(ya)madıklarına ışık tutuyor. Alternatif yayıncılığın yanı sıra çok dilli programlar ve müzik akışları ile dünyanın tüm seslerini bir araya getiriyor.

ÇOK DİLLİ, ÇOK RENKLİ

Nor Radyo, asimilasyon politikalarıyla Anadolu coğrafyasında yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan dillerin ve kültürlerin bu dönem de uğrak noktası oluyor. Yeni dönemde Nor Radyo’dan kulağımıza çalınacak diller ve lehçeler şunlar: Ermenice, Süryanice, Kürtçe, Pomakça, Hemşince, Türkçe, Adıgece ve Çeçence.

Yeni yayın dönemine sekiz dilli olarak girecek olan Nor Radyo’da, bu dönem ilk kez Geshro ile Süryanice de kendine yer bulacak. Süryanilerin toplumsal ve kültürel gündeminin yer alacağı, Ferit Altınsu ve Şabo Boyacı’nın hazırlayıp sunacağı Geshro, Perşembe günleri 21:00-22:00 saatleri arasında Nor Radyo’da.

Yeni yayın döneminde Ermenice ve Türkçe olarak yayınlanacak Yerank ise, klasik müzik, caz ve dünya müziklerinin yanı sıra, çok sesli müziği de dinleyiciyle buluşturacak. Tais Aliciyan’ın hazırlayıp sunduğu Yerank, Pazartesi günleri 20:00-21:00 saatleri arasında Nor Radyo’da.

Yeni yayın döneminde, ayrıca iki yeni Kürtçe program da Nor Radyo’da. Murat Ezer’in hazırlayıp sunduğu Heval’da, ülke gündemi konuklarla Kürtçe değerlendirilecek. Türkiyeli bir Ermeni’nin Kürtçe yapacağı Heval, Cumartesi günleri 13:00-14:00 saatleri arasında Nor Radyo’da. Yeni başlayacak olan bir diğer Kürtçe program Li Cîhanê Guhdarî Dikim’ı ise Şivan Zeren hazırlayıp sunuyor. Kültür, sanat, müzik ve edebiyatın konu edileceği Li Cîhanê Guhdarî Dikim, Perşembe günleri 23.00-00.00 saatleri arasında Nor Radyo’da.

Nor Radyo’da yayınlanan anadil programlarından; Pomakların gündemini konu alan Pomashki Parle, Çerkes halklarını ve kültürlerini tanıtan Nartların Sesi, Ermenice haftalık yorum programı Orn e Gantsni, Hemşince öykülerin ve manilerin paylaşıldığı Hemşin Öyküleri de yayın hayatına devam edecek.

NOR RADYO TEMATİK PROGRAMLAR İLE DOPDOLU

Yeni yayın döneminde birçok program ilk defa yayın hayatına başlıyor: Alevilerle ilgili kültürel ve toplumsal gelişmelerin dinleyiciyle buluşacağı, Vedat Kara’nın hazırlayıp sunacağı Mihman, Cuma günleri 21:00-22:00 saatleri arasında Nor Radyo’da.

Hêvî LGBTİ İnsiyatifi’nin hazırlayıp sunacağı, LGBTİ’lerin sorunlarını, ihtiyaçlarını, çalışmalarını, anlatılmayan hikâyelerini duyurmayı amaçlayan Buradayız Aşkım, Cumartesi günleri 19:00-20:00 saatleri arasında Nor Radyo’da.

Sosyal medyada yaptıkları habercilikle ‘ötekilerin sesi’ haline gelen Ötekilerin Postası, kendi adı ve Egemen Arslan’ın sunumuyla yayınlanacak program ile Cumartesi günleri 20:00-21:00 saatleri arasında Nor Radyo’da.

Rosi Da’nın hazırlayıp sunacağı, dört duvar arasına bedeni sıkıştırılmış olanlar için bir ses, bir avaz olacak olan Tutsakların Sesi, Cumartesi günleri 16:00-17:00 saatleri arasında Nor Radyo’da.

Yeni medya, sansür, gözetim, internet ve toplumsal hareketler konulu, Şevket Uyanık’ın ve Serhat Koç’un hazırlayıp sunacağı internet programı Korsan Yayın, Perşembe günleri 19:00-20:00 saatleri arasında Nor Radyo’da.

Misak Tunçboyacı’nın hazırlayıp sunacağı, gündeme farklı bir açıdan bakacak olan Sesli Meram, Cuma günleri 22:00-23:00 saatleri arasında Nor Radyo’da.

Kültür, sanat ve edebiyat gündemini alternatif bir bakış açısıyla ele alacak olan, Aslı Kırbaş’ın hazırlayıp sunacağı Sanat Hayat, Çarşamba günleri 20:00-21:00 saatleri arasında Nor Radyo’da.

Şair Bedros Dağlıyan’ın hazırlayıp sunacağı Şiire Yolculuk, Perşembe günleri 22:00-23:00 saatleri arasında Nor Radyo’da.

Dünya halklarının acılarını, sevinçlerini, öfkelerini dillendirdikleri ezgileri dinleyeceğimiz, Ali Can Elagöz’ün hazırlayıp sunacağı Ayak Sesleri, Pazartesi günleri 22:00-23:00 saatleri arasında Nor Radyo’da.

YAYIN HAYATINA DEVAM EDEN PROGRAMLAR

Nor Radyo’nun ve Nor Zartonk’un gündemini aktaran haftalık siyaset programı Anuşabur; Cumartesi Anneleri’ni/İnsanları’nı ve onların kayıplarını konu edinen Cumartesi; Ermenilerin gündemini yansıtan Getron; üniversite öğrenci hareketini ve gündemini aktaran Bal Porsuğu; medyanın toplumsal cinsiyet politikalarındaki rolünü masaya yatıran Medyanın Cinsiyeti; Anadolu’daki ekoloji mücadelelerini yakından takip eden Ekoloji Mikrofonu; emek gündemini Nor Radyo’ya taşıyan Emek Günlüğü; kadınların gündemini ve var olma çabalarını konu edinen Gin u Gyank; kendimize dair buluşmalar gerçekleştirdiğimiz Namag; psychedelic ve progressive rock şarkıları ile Kediotu da bu dönem Nor Radyo’da yayın hayatına devam edecek. Radyo tiyatrosunu dinleyici ile buluşturacak Tiradyo ve Ermenilerin Özgür Radyo’daki sesi Nor Or ise tekrar yayınlarıyla dinleyiciyle buluşacak.

Nor Radyo’yu cep telefonunuzdan dinlemek için TuneIn uygulamasını akıllı telefonunuza (Android, iPhone ve Blackberry) yükleyebilirsiniz.

DÜNYANIN TÜM SESLERİ BİRLEŞİN!
www.norradyo.com
twitter.com/norradyo
facebook.com/norradyo