Nor Zartonk Diyarbakır’da Basın Açıklaması Yaptı

sevag

Remzi BURULDAY
İHA

Diyarbakır 2. Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda görülen dava öncesi nizamiye önünde basın açıklama yapan Nor Zartonk İnisiyatifi, Diyarbakır Barosu, Barış Anneleri İnsiyatifi ve kitle örgütleri, davanın takipçisi olacaklarını açıkladı. Nor Zartonk İnisiyatifi adına açıklama yapan Umut Utku Aktaş, kışlada kaza veya şaka ile öldüğü ya da intihar ettiği söylenen askerlerin büyük çoğunluğunun Kürt, Alevi ve Ermeni olmasının tesadüf olmadığını belirterek, “Bir Ermeni’nin 24 Nisan günü öldürülmesi tesadüf. Peki bir askerin 24 Nisan’da bir Ermeni ile şakalaşması, silahı ona doğrultması, kaza ile ateş alması da mı tesadüf? Bu kadar tesadüfü adil bir mahkemenin araştırması gerekirdi, araştırmadılar.

Savcılar, Sevag’ın avukatlarının tüm taleplerini reddettiler. Sevag davasında askeri mahkemenin ‘Evet askerde bir Ermeni genç, Ermeni olduğu için kasten öldürülmüştür’ hükmünü vermeyeceği çok açıktır. Kışla cinayetlerinin son bulması adaletin tesisi ile yani askeri mahkemelerin kaldırılıp yargılamaların bağımsız sivil mahkemelerce yapılmasıyla mümkündür. Türkiye ve dünya kamuoyunu, hukukçuları, insan hakları savunucularını Sevag’ın öldürülmesinin ardındaki gerçekleri açığa çıkartılması için dayanışmaya çağırıyoruz” dedi.

Aktaş bu topraklarda barışın, özgürlüğün, eşitliğin ve kardeşliğin mücadelesini yükseltmek, Sevag’ı unutturmamak ve ailesi ile dayanışma için herkesi alanlara çağırdıklarını belirtti. Aktaş, “Bugün taleplerimiz reddedilse, cinayet örtbas edilmeye çalışılsa dahi bizler adalet talep etmeye, katillerden hesap sormaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi ise, askerlerin intiharlarında büyük artış yaşandığını belirterek, “Kamuoyu kuşku içinde ve tatmin olmamıştır. Farklı din, kültür ve mezheplere ait askerlerin, askerde intihar ettiği söylenmesi tatmin etmemektedir. Sevag ile ilgili ailenin ve avukatlarının kuşku ve iddiaları var. Sevag’ın davası bir fırsattır, tam bir soruşturma yapılarak adil bir hükmün verilmesi bütün bu intihar iddialar içinde önemlidir. Yetkililerden bu tür intihar olaylarının bir an önce açığa kavuşturulmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.