Nor Zartonk Sevag’ı Unutturmuyor

Kızıl Bayrak

Sevag Balıkçı’nın öldürülmesiyle ilgili davanın öncesinde Nor Zartonk eylem yaparak Sevag’ı unutturmaycağını bir kez daha haykırdı.

Taksim Meydanı’nda buluşan kitle sloganlarla Galatasaray Lisesi’ne kadar yürüdü. Eylem boyunca, askerde katledilen Sevag Balıkçı, Mazlum Aksu ve Uğur Kantar anılarak “unutmadık” denildi. “Kışla cinayetlerine son. Sevag seni unutturmayacağız!” pankartıyla yürüyen kitle “Askere gitme kardeş kanı dökme!”, “Faşistler vuruyor, devlet koruyor!”, “Sevag kezi bidi çimornank” (Sevag seni unutmayacağız) ve “Polors Sevag enk polors hay enk” (Hepimiz Sevag’ız hepimiz Ermeniyiz)gibi Ermenice sloganları sıklıkla attı.

Galatasaray Lisesi önünde basın açıklamasını Arno Kalaycı okudu. Kalaycı, Sevag’ın Ermeni Soykırımı’nın yıldönümünde öldürülmesine dikkat çekerek 11. duruşması görülecek olan dava sürecini aktardı. Sevag’ın katledilmesinin ardından tutulan çelişkili tutanaklara dikkat çekerek cinayetlerin örtbas edilmeye çalışıldığını ifade eden Kalaycı, askerdeki son cinayet olan Mazlum Aksu cinayeti için şunları söyledi: “Kışlalarda gerçekleşen bu cinayetlerin ‘şaka’ ve ‘intihar’ gibi nedenlerle üstü örtülmeye çalışıladursun, Kürt ve sosyalist olan Mazlum Aksu’nun ölümünün ardındaki gerçekleri biliyor ve katilleri tanıyoruz.”

Kalaycı, basın emekçilerinin, öğrencilerin, Kürt siyasetçilerin, devrimcilerin, avukatların, sendikacıların sadece düşünceleri ve eleştirileri için tutsak edilmesine karşın Sevag Balıkçı’nın katilinin ilk duruşmada serbest bırakıldığına dikkat çekti. Kalaycı, katillerin serbest bırakılmasıyla ilgili olarak şunları söyledi: “Sevag Balıkçı’nın katil zanlısı hala aramızda! Tıpkı Madımak’ı yakanların, Roboski’yi bombalayanların, Hrant Dink’in, Maritsa Küçük’ün ve failin devlet olduğu tüm cinayetlerin katillerinin de hala aramızda olduğu gibi!”

Açıklamanın ardından Diyarbakır’da görülecek davaya çağrı yapıldı.