Öcalan’ın Ermeni halkına yazdığı mektup Agos’a gönderildi

abdullahöcalanAbdullah Öcalan, Bese Hozat ve Rıza Altun’un “Ermeni ve Rum lobileri paralel birer devlettir” açıklamalarından sonra, Ermenilere yazacağı mektubu, Hrant Dink’in katledilmesinin yedinci yılı olan 19 Ocak’a yetiştirmeye çalıştığını söylemiş, fakat mektup Adalet Bakanlığı’na takılmıştı.

ANF’den Ali Barış Kurt’un haberine göre, Öcalan, mektubu Agos Gazetesi’ne gönderdi. Mektupta, Ermenilere “Zorlu koşullarıma rağmen sürdürmeye çalıştığım barış arayışının halkların zararına ve aleyhine olmayacağı, olamayacağı 30 küsur yıllık mücadelemizin her anında saklıdır” diye yazdığı söylendi. Abdullah Öcalan’ın, Ermeni halkına iletilmesi için yazdığı mektubun tamamının, yarın Agos Gazetesi’nde yayımlanacağı bildirildi.

Mektupta, Mezopotamya ve Anadolu’nun kadim halkları arasında yüzyıllardan bu yana var olan toplumsal ilişkiler son 300 yılda altüst olduğunu yazan Öcalan’ın, bu altüst oluşta kapitalist modernite ve ulus devletleri sorumlu tuttuğu öğrenildi.

‘Soykırım zalimce’

Ermeni Soykırımı’nın zalimce olduğunu belirten Öcalan, buna rağmen, Ermenilerin büyük emek ve mücadele sonucu kendilerini ayakta tutmayı başardıklarını, bunun da mucizevi olduğunu belirtti.

Öcalan, Ermenilere, çatışmayı hedefleyen uluslararası sermaye güçlerinin ve lobilerinin sinsi amaçlarından uzak durarak mücadelelerini sürdürmelerini de “naçizane önerim” diyerek yansıttı.

Öcalan ayrıca, sadece Kürt halkının değil, bu kadim coğrafyanın bütün halklarının ve inançlarının özgürlüğü için mücadele ettiklerini kaydetti.