ODTÜ Ayakta!

Evrensel

ODTÜ’ye yönelik saldırıların artmasına karşı bugün öğrenciler üniversitede büyük bir yürüyüş gerçekleştirdi. Toplulukların, öğrenci temsilciliklerin ve üniversite içindeki diğer bileşenlerle örgütlenen eyleme, diğer üniversitelerden de destek geldi.

Geçen hafta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 3 bin 600 polisle ODTÜ’ye gelmesi sonucu öğrencilerin protestosuna yönelik yapılan ve pek çok öğrencinin yaralanmasına sebep olan saldırının üzerinden bir hafta geçti. Ancak bu olayların sonrasında yaşanan gelişmeler gündemi belirler hale geldi. Olayların ardından üniversitede öğretim elemanlarının, öğrencilerin ve çalışanların çağrısıyla bir iş bırakma ve ders boykotu gerçekleşmişti.

Bütün ODTÜ’nün, yönetiminden öğrencisine kadar birleşik bir tutum almasının ardından Başbakan’ın öğrencileri ve öğretim elemanlarını suçlayan açıklamaları geldi. Ardından bazı üniversite rektörlerinin de Başbakan’ı destekler yöndeki açıklamaları, ODTÜ’de tepkinin daha da büyümesine yol açtı. Pazartesi gününden itibaren U3 Nejdet Bulut Amfisi’nde 3 günlük etkinlikler dizisi gerçekleştiren, üniversite bileşenleri burada YÖK Yasası’ndan, bilimin toplumsallaştırılmasına, mühendislik ve ekoloji konularına kadar pek çok konuyu forumlarla tartıştı.

‘Her yer ODTÜ, her yer direniş’

Etkinliklerin son günü olan bugün yine öğrenci topluluklarının, öğrenci temsilcileri konseylerinin, asistanların, öğretim elemanlarının ve çalışanların fakülteler üzerinden örgütledikleri bir yürüyüş ve konser gerçekleşti. Hazırlık önünde toplanıp, “AKP Defol, , Üniversiteler Bizimdir” pankartıyla yürüyüşe geçen öğrenciler ve çalışanlar, burada “Her yer ODTÜ, her yer direniş”, “Yaşasın ODTÜ direnişimiz”, “Eşit, parasız, bilimsel ve anadilde eğitim” sloganları eşliğinde Devrim Stadyumuna giriş yaptılar. ODTÜ’lülerin yürüyüşüne, KESK Ankara Şubeler Platformu, Eğitim Sen MYK üyeleri ve Ankara Tabip Odası temsilcilerinin yanı sıra, Hacettepe, Gazi ve Ankara üniversitesinden öğrenciler de, ODTÜ’nün yalnız olmadığını göstermek için pankartlarıyla ve sloganlarıyla eyleme destek verdi.

Stadyumda öğrenciler tarafından hep birlikte “ODTÜ ayakta” yazısı yazıldı. Etkinlikler daha sonra Sevinç Eratalay, Pınar Aydınlar, Nejat Yavaşoğulları, Redd üyesi Güneş Duru, Marsis, Grup Gündoğarken, Gülsen Tuncer ve Beyoğlu Kumpanya’nın katılımıyla devam ediyor.