Patriklik seçimleri üzerine 29.07.2015 tarihinde Kınalıada´da düzenlenen panele ilişkin açıklama

Patriklik seçimlerine dair 29.07.2015 tarihinde Kınalıada Karagözyan bahçesinde Düşünce Platformunca bir panel düzenlenmiştir. Nor Zartonklu arkadaşlarımız da bu panele iştirak etmiş ve arkadaşımız Uraz Kaspar panelde söz almıştır.

Kendisi patriklik seçimleri hususunda Düşünce Platformu‘nun kıymetli çabalarını desteklediğimizi ifade etmiş, ardından halkımızın bir diğer önemli sorunu olan Kamp Armen’den bahsedip, Ermeni toplumunu Kamp Armen’e destek olmaya çağırmıştır.

En ufak bir provokatif sözcük ya da hakaret içermeyen ve toplamda 2 dakika süren bu konuşma, kürsüde moderatör olarak bulunan Tatyos Bebek tarafından “böyle korsanlıklar oluyor arada, bir daha olmasın lütfen” denilerek panel esnasında eleştirilmiş ve tekrarının olmaması istenmiştir.

O esnada panelde bulunan ve arkadaşımız Uraz Kaspar’ın yaptığı Kamp Armen destek konuşmasına yoğun alkışlarıyla destek veren Ermeni toplumu üyelerine teşekkür eder, arkadaşımıza yapılan ve pek de etik olmayan müdahalenin bizi derinden üzdüğünü, tarafımızca anlamlandırılamadığını ifade etmek isteriz.

Toplumumuzun daha fazla konuşmasına ve tartışmasına ihtiyaç duyulurken, Düşünce Platformu’nun temel ilkeleriyle de çeliştiğini düşündüğümüz, fikri ifade etmeye yönelik bu engelleyici tavrı kınıyoruz.

Bulunduğumuz her ortam ve koşulda Kamp Armen mücadelemizi gündeme getirmeye devam edeceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz.

Nor Zartonk / Նոր Զարթօնք