Protestoyla karşılandı

nuce_24052014-185222-1400946742.51

Özgür Gündem

Başbakan Erdoğan’ın Almanya ziyareti protestolarla başladı. Köln’deki protestoya 60 bin kişi katılırken, “Her yer Soma, her yer direniş” sloganları atıldı, madenci baretleri takıldı. Büyük protesto mitingi, Erdoğan’ın salon buluşmasını gölgede bıraktı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya ziyareti, Köln’de onbinlerce kişinin katıldığı bir yürüyüşle protesto edildi. Yoğun önlem altında öğle saatlerinde kent merkezindeki meydanda toplanan eylemcilerin sayısı kısa sürede katlanarak onbinlere ulaştı. Erdoğan’ın baskıcı politikaları protesto edildiği eyleme Avrupa’nın bir çok yerinden insanlar aktı.

Erdoğan’a büyük protesto

Avrupa Barış ve Demokrasi Meclisi (ABDEM), Demokratik Güç Birliği bileşenleri ve Avrupa Demokratik Kürt Toplum Kongresi (KCD-E)’nin yanısıra onlarca Alevi örgütünün çağrıları üzerine yapılan yürüyüşe, polis ve organizatörlere göre 40 bin ila 50 bin kişi katıldı. Resmi rakamlara göre 301 işçinin hayatını kaybettiği Soma maden ocağı faciasının da kınandığı eylemde, yapılan konuşmalarda Erdoğan, Almanya’daki Türkiyeli göçmenler arasında da ayrılık yaratmak için bu ziyareti gerçekleştirdiği tepkisi dile getirildi.

Baretlerle geldiler

Soma kurbanlarını anmak için eyleme yoğun bir şekilde işçi kıyafetiyle gelenler vardı. Erdoğan’ı Hitler’e benzeten ve “defolmasını” isteyen döviz ve pankartların özellikle dikkat çektiği yürüyüşte, gençlerin yoğun katılımı da gözlendi. Kürtler ayrı bir kortej olarak yürüyüşte yerlerini aldılar. Binlerce kişiden oluşan bu kortejlerden birine Avrupa Kürt Dernekleri Federasyonu (YEK-KOM) öncülük ederken, Kürt gençlik hareketi ve Demokratik Alevi Federasyonu FEDA da ayrı kortejlerle arka arkaya yürüdü. Yürüyüşte Êzidîler de katıldı. Kürtlerin bulunduğu korteje yönelik ırkçı bazı kişilerin MHP ve Türk bayrakları ile provokasyonda bulunması nedeniyle iki kez gerginlik yaşandı.

Erdoğan defol!

Eyleme Türkiyeli sol örgütler, Ermeni ve Asuri-Süryani örgütler ile Erdoğan’ın gelişine karşı çıkan Alman örgütler kendi bayrakları ve sloganları ile katıldı. Ayrımcı bir politika yürüten Erdoğan’ın burada yerinin olmadığı tepkisinin yükseldiği eylemde, “Erdogan persona non grata”, “AKP faşizmine karşı direniş” yazılı dövizler, AKP’nin faşist olduğunu gösteren semboller, Soma katliamının anıldığı afişler, Okmeydanı’nda hayatını kaybeden iki kişinin fotoğrafları taşındı.

“Her yer Gezi her yer Taksim” sloganının sık sık atıldığı yürüyüşün ardından Üniversite Parkı’nda yapılan mitingte konuşmalar yapıldı. Türkiye’nin karanlık bir geleceğe sürüklenmeye çalışıldığı yönünde ortak kaygıların dile getirildiği konuşmalarda, özellikle tüm ezilenlerin Gezi sürecini yeniden başlatması mesajı verildi.