Rakel Dink: Elbette Sesimizi Yükselteceğiz

[ A+ ] /[ A- ]


Tolga KORKUT
BİA Haber Merkezi

Rakel Dink “Türkiye’de Azınlık Olmak” panelinde, ayrımcılığa karşı “Yapabileceğimiz birken bin, on bin olmak, sesimizi yükseltmek. Acımızın baskın olmasına izin vermeyip aynı yolda devam edeceğiz” diye konuştu.

Rakel Dink, “Türkiye’de Azınlık Olmak” panelinde azınlık cemaatleriyle hakları için ayrımcılığa karşı mücadele eden diğer grupların nasıl birlikte davranabileceğine ilişkin tartışma yürürken, “cemaatlerin kapalı yapısından kurtulup açılması” gerektiği sözleriyle ilgili, “Suç kimde? İçine kapananlarda mı, kapanmaya zorlayanlarda mı” diye sordu.

Türkiyeli Ermeni gençlerin oluşturduğu Nor Zartonk grubunun, Hrant Dink’in doğum günü olan 15 Eylül’de düzenlediği paneli izleyen Rakel Dink, tartışma bölümünde söz alarak şöyle devam etti: “Elbette sesimizi yükselteceğiz. Ama iyi baskılarımızı birleştirerek. Olanlar, çoğunluk ‘Benim sahip olduklarıma sen olamazsın’ dediği için oluyor. Kişi veya ülke, herkes kendini sorgulamalı.”

“Acılar insanları ayaklandırıyor”

“Yapabileceğimiz, birken bin, on bin olmak, sesimizi yükseltmek” diyen Dink şunları söyledi: “Acılar insanları ayaklandırıyor. Geçmiş acılarını da anımsatıyor. Acımızın bize baskın olmasına izin vermeyip aynı yolda devam edeceğiz. Duyanlar oluyor.”

Estukyan: Eskiden orada atalarım yaşıyordu diye kimseye hıncım yok

Panelin konuşmacılarından Pakrat Estukyan da, izleyicilerden 1915’teki kıyımda Osmanlı Kürt askerlerin de yer almasına ilişkin gelen “Ermeni cemaatinde Kürtlere yönelik kırgınlık var mı” sorusuna “Kırgınlığım var, ama hedefi İttihat ve Terakki” diye yanıt verdi ve ekledi: “Bunca yıl sonra ‘300 bin Ermeni’yi İslam’la şereflendirdik’ diyenlere, Topal Osman heykeli dikenlere hıncım var. ‘Eskiden orada benim atalarım yaşıyordu’ diye hiç kimseye hıncım yok. Azınlık kavramını tehlike olarak kullanan milliyetçiliktir. Milliyetçiliğin kuırılması gerekiyor. Ben milliyetçiliğin, etnik ve dinsel bağnazlığın, ayrımcılığın karşısındayım.”

Estukyan, Ceza Yasası’nın (TCK) 301. maddesiyle ilgili Adalet Bakanlığı’nın verdiği yargılama izinlerini kast ederek “Adalet Bakanı ‘Kimseyi 301’den yargılatmayacağım’ diyemiyor” diye konuştu.

Adalet Bakanlığı, geçen hafta, gazeteci Hrant Dink’in sadece “Ermeni olduğu için değil soykırımı tanıdığı için katledildiğini” söyleyen yazar Temel Demirer hakkında Türk Ceza Yasası’nın (TCK) 301. maddesinden açılan davaya devam edilmesini istemişti.