Şanlıurfa Suruç’ta bombalı katliam: 28 can kaybı, çok sayıda yaralı var

Kobanê için Suruç’a giden SGDF’lilere bombalı saldırı (Güncelleniyor)

Radikal

Şanlıurfa Suruç’taki Amara Kültür Merkezi önünde patlama meydana geldi. IŞİD’li canlı bomba saldırısı olduğu iddia edilen saldırıda İçişleri Bakanlığı’nın açıklamasına göre 28 kişi öldü, 100’ün üzerinde de yaralı var.

Patlamanın yaşandığı yerde Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyesi 300 gencin konakladığı, CİHAN haber ajansı, patlamanın nedeninin IŞİD üyesi bir intihar bombacısı olduğunu iddia etti.

Patlamanın görgü tanığı Garip Çelik CNN Türk’e yaptığı açıklamada, Ezilenlerin Sosyalist Partisi ve SGDF üyesi gençler olarak olay anında Amara Kültür Merkezi önünde Rojava devrimi için basın açıklaması yapıldığını belirtti. Çelik, açıklamada Kobani’ye geçecek gençler hakkında bilgi verildiği kendisinin de fotoğraf çektiği sırada şiddetli bir patlama olduğunu ve her yerde yaralı ve ölüler bulunduğunu söyledi.

Olayın ardından Suruç Belediyesi’ne ait araçlardan Türkçe ve Kürtçe “İkinci bomba ihtimali var” denilerek halkın patlamanın meydana geldiği çay bahçesi çevresinden uzaklaşması istendi.

Bu arada Kobani’deki patlamanın Suruç’taki patlamayla birlikte eş zamanlı olarak meydana geldiği belirtildi.

Amara Kültür Merkezi aynı zamanda HDP’nin sınırdan gelen göçmenlere yardımları organize ettiği yerlerden biri. Şehir dışından göçmenlere yardım için gelenlerin de konaklamak için kullandığı mekan. ESP yaralılar için Suruç Devlet Hastanesi’nde acil kan ihtiyacı olduğunu açıkladı.

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mazhar Bağlı olayın ardından yaptığı açıklamada, “Şiddetle kınıyoruz, telin ediyoruz. Memleketimizin demokrasisine, huzuruna, insanlarına kast etmiş menfur bir saldırı. Ben ölen kardeşlerimizin hepsine baş sağlığı diliyorum. Ben bölgedeyim şu anda. Hem yaralıların transferi hem de onların tedavisiyle ilgili çalışmaları arkadaşlarımızla birlikte yapıyoruz” dedi.

HDP Şanlıurfa Milletvekili Ziya Çalışkan da olayın ardından CNN Türk’e yaptığı açıklamada, saldırıyla eş zamanlı olarak Kobani’de de bir patlama yaşandığı bilgisini aldıklarını belirtti.