Sarkisyan ve Aliyev Paris’te görüştü

nm_aa_picture_20141027_3636195_web_0631

Agos

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ‘ın davetiyle yapılan toplantıya Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu’nun üç eşbaşkanı Pierre Andrieu, Igor Popov ve James Warlick’in de katıldı.

Zirvenin, Hollande’ın 11-13 Mayıs’ta gerçekleştirdiği Kafkas ziyaretinin devamı olduğu belirtilen açıklamada, Fransa’nın Karabağ sorununa ateşkesten 20 yıl sonra barışçıl bir çözüm bulmak için eşbaşkan olarak yükümlülüklerini bir defa daha yerine getirdiği vurgulandı.

Açıklamada, Karabağ’da geçen yaz siviller de dahil birçok kişinin ölümüne neden olan silahlı çatışmaların artması üzerine, Paris zirvesinin Azerbaycan ve Ermenistan liderleri arasında doğrudan diyaloğun yeniden tesis edilmesini sağladığı belirtildi.

Hollande görüşmelerde bölgede statükonun savunulamayacağını vurguladığı belirtilirken, liderlere anlaşmazlıkların aşılması ve halkların barışa hazırlanması için gerekli siyasi çabayı göstermeleri çağrısında bulundu.

Azerbaycan ve Ermenistan liderlerinin ülkeler arası diyaloğun devamı konusunda hemfikir oldukları ve Eylül 2015’te düzenlenecek Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda bir araya gelecekleri belirtiliyor.