Sen Misin Ermenice Öğreten

Emre ERTANİ
Agos Gazetesi

Diyarbakır Sur Belediyesi’nin Ermenice programı hakkında ‘mevzuata aykırı’ olduğu gerekçesiyle soruşturma açıldı. Belediye ise kendisini, ‘Bitirenlere resmi belge vermiyoruz’ şeklinde savunmak zorunda kaldı.

Diyarbakır Sur Belediyesi’nin Ermenice kursuna Diyarbakır Valiliği ve Sur Kaymakamlığı tarafından soruşturma açıldı. Valilik, kursun mevzuata aykırı olduğunu ve kapatılması gerektiğini iddia etti. Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, soruşturmayı “farklılıklara tahammülsüzlük” olarak değerlendirirken, Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Altınkaynak, programı bitirenlere resmi bir belge verilmediğini, bu çalışmanın halkın taleplerini karşılamak üzere yapıldığını söyledi.

Sur Belediyesi, Mart ayında, çokdilli belediyecilik anlayışı çerçevesinde, bir Ermenice programı açmıştı. 41 kişinin takip ettiği programa geçen hafta tamamlandı ve katılımcılara ‘katılım belgeleri’ takdim edildi. Etkinlikte bir konuşma yapan Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, programa soruşturma açıldığını fakat bunun kendilerini engelleyemeyeceğini söyledi.

Konu hakkındaki sorularımızı yanıtlayan Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Altınkaynak, soruşturmanın savcılık değil, Valilik ve Kaymakamlık tarafından yürütüldüğünü söyledi. Altınkaynak, Milli Eğitim Müdürlüğü’nün kendilerine çeşitli sorular gönderdiğini belirterek, söz konusu çalışmanın “kendi içinde bir öğrenim çabası” olduğunu vurguladı: “Gelen yazıda, Ermenice kursu açmak için farklı bir prosedür izlememiz gerektiği, kurs açmanın Milli Eğitim Müdürlüğü’nün iznine tabi olduğu belirtiliyor. Oysa Milli Eğitim’e başvursak ve öğretmen talebinde bulunsak Ermenice ve Süryanice bilen birini gönderemeyecekler. Zaten bu, kendi içinde bir öğrenim çabasıdır. İstanbul’dan bir arkadaşımız geldi ve burada gönüllü olarak ders verdi. Programın bitiminde de, katılımcılara resmi birer sertifika değil, sadece katılım belgesi sunduk.”