‘Sevag Balıkçı Cinayeti Aydınlatılsın’

sevagsevdiye

DİHA

Nor Zartonk İnisiyatifi, 1915 Ermeni Soykırımı’nın yıl dönümünde zorunlu askerliğini yaparken katledilen Sevag Balıkçı’nın karar duruşması öncesi cinayetin aydınlatılmasını istedi.

Nor Zartonk İnisiyatifi, “Kışla cinayetlerine son. Sevag seni unutturmayacağız” pankartı açarak, 1915 Ermeni Soykırımı’nın 96. yıl dönümü olan 24 Nisan 2011’de zorunlu askerliğini birlikte yaptığı Kıvanç Ağaoğlu tarafından katledilen Sevag Balıkçı’nın karar duruşması öncesi Taksim Meydanı’nda bir araya geldi. Ermenice ve Türkçe, “Hepimiz Sevag’ız, hepimiz Ermeni’yiz”, “Sevag seni unutmayacağız”, “Askere gitme kardeş kanı dökme” sloganlarının atıldığı eyleme, SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan, ESP Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi kurucularından Ufuk Uras, aktivist ve sanatçı Zeynep Tanbay da destek verdi.

Galatasaray Lisesi’ne kadar süren eylemde, kışla cinayetlerine kurban giden Mazlum Aksu, Uğur Kantar gibi gençlerin de isimleri okundu. Nor Zartonk İnisiyatifi adına açıklamayı ise, Sercan Çakaroğlu yaptı. Çakaroğlu, Diyarbakır 2. Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nde görülen davada savcının mütalaasını verdiğini anımsatarak, yarın 12. duruşmanın görüleceğini, ancak cinayetin hala aydınlatılmadığına dikkat çekti.

ist-25012013-sevag-balikci-yuruyus (4) Bir önceki duruşmada müdahil avukatların soruşturmanın genişletilmesi talebinin ise reddedildiğini belirten Çakaroğlu, “Komutanlar olay yeri incelemesi yapılmadan, silahı ve boş kovanları karakola götürerek delilleri karartıp olayları ört bas ettiler. Mahkeme heyetinde ise sürekli değişiklikler oldu” diyerek Hrant Dink, Pınar Selek, KCK davalarını örnek göstererek yargının bağımsız olmadığını ifade etti. Çakaroğlu, 24 Nisan’da bir Ermeni’nin öldürülmesinin tesadüf olamayacağının altını çizerek, Türkiye ve Dünya kamuoyunu, hukukçuları ve insan hakları savunucularını Sevag Balıkçı’nın öldürülmesinin ardındaki gerçekleri açığa çıkarmaya çağırdı.

ETHA
Mücadele Birliği
Kızıl Yıldız
Van Bülten
Sendika