Sevag Balıkçı Davasında Tutuklama Yine Yok

Skyturk360.com

Sevag Balıkçı’yı, Batman’ın Kozluk ilçesi Gümüşörgü Karakolu’nda vatani görevini yaparken öldüren sanık Kıvanç Ağaoğlu’nun yargılanmasına devam edildi.

Diyarbakır 2. Taktik Hava Kuvvet Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nde görülen duruşmada tutuksuz yargılanan sanık Kıvanç Ağaoğlu, Balıkçı’nın babası Garabet ve annesi Ani Balıkçı, tanıklardan Sadrettin Ersöz ile avukatlar hazır bulundu.

Duruşmada, Sevag Balıkçı’nın ölümünden sonra tanık askerleri toplayarak olayı kapatmaya çalıştığı iddia edilen tutuksuz sanık Astsubay Sadrettin Ersöz’ün savunması alındı.

“Toplantı yapmışsam, emir verildiği için yapmışımdır”

Olay günü nöbetçi olmadığını söyleyen tutuksuz sanık Astsubay Ersöz, “ALES sınavı için başvuru yapmıştım ve sınava gidecektim. Olayın yaşandığı gün nöbetçi astsubay Serhat Gülbahar’dı. Olay meydana geldikten sonra karakol komutanının beni yanına çağırdığını hatırlıyorum. Karakol komutanı benden Kıvanç’ın yanından ayrılmamamı, olayın nasıl olduğuna dair bilgi sahibi olmamı istedi. Kıvanç’a olayı sorunca bana bir anda olduğunu söyledi. Daha önce hakkımda verilen ifadeleri kabul etmiyorum. Daha sonra olayı öğrenmek için askerleri kazan dairesine topladım. Olayın nasıl olduğunu sordum. Kimin ne dediğini şu anda hatırlamıyorum. Zaten hepimizin gözleri doluydu. Ben kimseye Kıvanç lehine tanıklık yapmasını söylemedim. Üç defa toplantı yaptığımı hatırlamıyorum. Daha sonra otopsiye katılmak için helikopterle Diyarbakır’a gittim. Ben Kıvanç’ı destekleyecek, haklı çıkaracak bir şey demedim. En büyük hatam iyi niyetimdir. Ben orada bana ne emir verildiyse onu yaptım. Toplantı yapmışsam, emir verildiği için yapmışımdır” dedi.

“Tanıkların yönlendirildiği konusunda tereddüt yok. Olay bu nedenle aydınlatılamıyor”

Balıkçı ailesinin avukatı İsmail Cem Halavurt ise olayın henüz aydınlatılmadığını belirterek, “Herhangi bir şüphe kalmaması için suçlamalarla ilgili tüm bilgi ve belgelerin istenmesi gerekiyor. Tanıkların keşif çalışmasına katılmamasında sanık ve ailesinin etkisi olduğunu düşünüyoruz. Tanıkların yönlendirildiği konusunda tereddüt yok. Olay bu nedenle aydınlatılamıyor” dedi. Cem Halavut, tanıkların ifadelerinin çelişkili olduğunu ve yeniden dilenmesini talep ettiklerini belirterek, dosyanın genişletilerek yargılamaya devam edilmesi gerektiğini belirtti.

Tanıklardan Mehmet Dilekçi’nin verdiği ifadelerin, olaydan sonra hemen alındığı için tutarlı ve somut delillerden oluştuğunu ifade eden Halavut, “Dilekçi’nin tüm ifadeleri kameraya alınmıştır. Bizim mahkemede görüntüyü izleme şansımız bulunmuyor. Bu nedenle görüntünün tutanağa dökülerek mahkemede okunmasını talep ediyoruz. Tanıklar ise keşfe katılmama konusunda yönlendiriliyor. Yargılanmanın bir türlü aydınlatılmamasının nedeni bundan ibarettir. Olay yerinde yapılacak yeni bir keşif ile tanıkların tekrardan dinlenmesini istiyoruz” dedi.

Savcı: “Sevag’ı kasten öldürdüğüne ilişkin ber emareye rastlanmamıştır”

Soruşturmanın genişletilmesi talebinin ardından mahkeme esas hakkındaki mütalaasını açıklamak üzere savcıya söz hakkı verdi. Askeri savcı ise soruşturmanın genişletilmesi yönünde bir taleplerinin olmadığını söyledi. Sanık Kıvanç Ağaoğlu ve Sevag Balıkçı arasında dosya kapsamında bir husumet tespit edilemediğini söyleyen savcı, “Sevag’ın askerliğine çok az kaldığı ve askerlik boyunca sanıkla herhangi bir sorun yaşadığına dair bilgi ve belge bulunamamıştır. Sanığın Sevag’ı kasten öldürdüğüne ilişkin emareye rastlanmamıştır” dedi.

Sanık avukatları da soruşturmanın genişletilmesi talebinin reddini istediler.

“Önemli olan sizin vicdanınız rahat edecek mi?”

Savcının esas hakkındaki mütalaasına karşı söz hakkı verilen Sevag Balıkçı’nın annesi Ani Balıkçı, “Bizim düşüncemiz böyle değildi. Önemli olan sizin vicdanınız rahat edecek mi? Vereceğiniz kararla öteki olmadığımızı anlayacaktık. Bizi başka ülkelere muhtaç ederseniz ben utanırım. Adaletin vatanımda çözülmesini istiyorum. Sevag geri gelmeyecek. Ama buna benzer olaylarda hiç ceza almayanları gördük. Bu olaylar demek ki devam edecek. Çünkü cezası yok” dedi.

Duruşmaya kısa bir ara veren mahkeme, müdahil avukatlarının soruşturmanın genişletilmesi talebini dosyaya yeni bir delil katmayacağı ve yargılamanın uzatılmasına yönelik bir düşünce olduğu gerekçesiyle reddine karar verdi.

“Masum olan zaten toprağın altında. Bu davada da ceza alan galiba olmayacak”

Anne Ani Balıkçı ise, başka bir şey söylemeyeceğini, verilecek kararın kendilerini ötekileştirmemesi gerektiğini anlatarak, “Adaletin bu topraklarda gerçekleşmesini gönülden istiyorum. Neticede Sevag geri gelmeyecek. Buna benzer birçok olayda da kimse ceza almadı. Bu davada da ceza alan galiba olmayacak” diye konuştu. Sevag Balıkçı’nın annesi Ani Balıkçı toprağın altında yatan oğlu için tüm imkanlarını zorlayarak bu süreci takip ettiğini belirterek, “Masum olan zaten toprağın altında. Bazen o toprağı tırnaklarımla kazıyıp oğlumu altından çıkarmak istiyorum. Ama bu durumu artık kabul ettik. Kışlada çocukları ölen bütün anaları gibi biz de kabul ettik. Yıllarca yasalar neyi emrettiyse öyle yaşadık. Şimdi yasaların bizim için işlemesini istiyoruz” dedi.

Baba Garabet Balıkçı ise sadece gerçeği öğrenmek istediğini belirterek, “Gerçeğin ortaya çıkmasını istiyorum. Oğlumun öldürülmesinin bir sebebi olmalı” dedi.

Askeri savcı ise davanın seyri ve geldiği aşama göz önünde bulundurularak, sanığın “bilinçli insan öldürmek” suçu gerekçesiyle iki yıldan altı yıla kadar hapisle, tanıklardan Sadettin Ersöz için ise “görevi kötüye kullanma” gerekçesiyle altı aydan iki yıla kadar hapisle cezalandırılmasını isteyerek, müdahil avukatlarının dosyanın genişletilmesi talebini reddedilmesini istedi.

Mahkeme verdiği kısa aranın ardından, sanık Kıvanç Ağaoğlu’nun duruşmalara sürekli katılmasına, davanın seyri dolayısıyla tanık Ersöz’ün sonraki duruşmaya katılmasına ve dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

Öte yandan Nor Zartonk İnisiyatifi, İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi, Tümbel-Sen ve Diyarbakır Barış Girişimi’nin de aralarında bulunduğu bir grup, duruşma öncesi Diyarbakır 2. Hava Kuvvet Komutanlığı önünde basın açıklaması yaptı.

İddianame

İddianamede, Gümüşörgü Karakolu’nda vatani görevini yapan Ermeni asıllı Türkiye vatandaşı Sevag Şahin Balıkçı’yı (25), 24 Nisan 2011 günü öldüren er Kıvanç Ağaoğlu’nun “Taksirle insan öldürmek suçundan” dokuz yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması talep ediliyor.

Demokrat Haber