Sevag Balıkçı Ölümünün Dördüncü Yılında Anıldı

Bianet

Ermeni soykırımının 96. yıldönümünde zorunlu askerlik yaparken öldürülen Sevag Balıkçı ölümünün dördüncü yıldönümünde mezarı başında anıldı.

Ermeni soykırımının 96. yıldönümünde, 24 Nisan 2011’de, zorunlu olarak askerlik yaptığı Batman’ın Kozluk ilçesinde zorunlu askerlik yapan Kıvanç Ağaoğlu’nun silahından çıkan kurşunla hayatını kaybeden Sevag Balıkçı, ölümünün dördüncü yıldönümünde Şişli Ermeni Mezarlığı’ndaki mezarı başında anıldı.

Anmaya Sevag Balıkçı’nın ailesinin yanı sıra Nor Zartonk inisiyatifi, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul 3. Bölge milletvekili adayı Garo Paylan’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi ve vatandaşlar katıldı.

Anmada Nor Zartonk adına Alexis Kalk konuştu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “deport etme” söylemine atıfta bulunan Kalk, deportçu zihniyetin devam ettiğini ifade etti.

Erdoğan, 15 Nisan’da “Dininde, yaşamında, ülkemizin her türlü imkanlarından istifadede gerek vatandaş olan Ermeniler gerek olamayan ama ülkemizde kendi ülkelerinden kaçıp gelerek bulunan Ermeniler noktasında, bunları ‘deport’ edebiliriz, etmedik. Biz bunları ülkemizde hala misafir ediyoruz” demişti.

Nor Zartonk’tan Kalk, 1915’te Anadolu coğrafyası Ermenisizleştirilirken adaletin olmadığını ve adaletsizliğin dört yıl önce Sevag Balıkçı öldürülürken de olmadığını söyledi ve ekledi:

“Biz adalet ve eşitlik için, yeni Sevaglar ölmesin diye bu anmaları gerçekleştiriyoruz.”

Anma etkinliği 18.30’da Galatasaray Meydanı’ndan Taksim’e yapılacak olan yürüyüşe çağrı yapılarak sonlandırıldı.