Sevag Balıkçı’nın Annesi: Adalet Bekliyoruz

Radikal Gazetesi

Askerliğini yaparken kaza kurşunuyla öldüğü iddia edilen er Sevag Balıkçı’nın annesi, mahkemede oğlunun kıyafetlerini koklarken hakimden ‘Aradan zaman geçtiği için koku geçmiştir’ uyarısı geldi.

Er Sevag Şahin Balıkçı’yı Batman’ın Kozluk ilçesi Gümüşörgü Karakolu’nda vatani görevini yaparken kazara öldürdüğü iddia edilen Kıvanç Ağaoğlu’nun yargılanmasına devam edildi.

Diyarbakır 2. Hava Kuvvet Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nde görülen davanın duruşmasında, tutuksuz yargılanan sanık Kıvanç Ağaoğlu ile Balıkçı’nın babası Garabet ve annesi Ani Balıkçı, avukatlar ve Adli Tıp uzmanı bilirkişi Dr. Ersin Annak hazır bulundu.

Mahkeme heyeti, sanık Ağaoğlu’nın olaydan sonra gözaltına alındığında çantasında bulunan mermiyle ilgili hakkında açılan davadan beraat ettiğini duyurdu.

Heyet ayrıca, olayın yaşandığı esnada Gümüşörgü Karakolu’nun komutanı olan Astsubay Saadettin Ersöz ile ilgili olarak askeri savcılık tarafından “İhmal suretiyle görevi kötüye kullanma” suçundan iddianame hazırlandığını, açılan davanın görülmekte olan söz konusu dava ile birleştirilmesine karar verildiğini bildirdi.

Duruşmada, Batman Jandarma Komutanlığı’ndan gönderilen ve er Balıkçı’ya ait olduğu bildirilen kanlı iç çamaşırları Adli Tıp uzmanı bilirkişi Dr. Ersin Annak’a gösterildi.

Çamaşırları inceleyen Annak, atlet, fanila ve tişörtte giriş ve çıkış deliklerinin görüldüğünü belirterek, “Jandarmanın hazırladığı Atış Artığı ve Atış Mesafesi Belirleme Uzmanlık Raporu’nda sadece bir delik olduğu belirtilmişti. Ancak görülüyor ki kıyafetlerde iki delik var. Bu nedenle raporda çelişki var. İç çamaşırdaki delikler otopsi raporuyla uyumludur” dedi.

Bu arada er Balıkçı’ya ait olduğu bildirilen kanlı iç çamaşırlarının duruşma salonunda incelenmesi esnasında rahatsızlanan anne Ani Balıkçı, salondan ayrıldı.

Söz alan baba Garabet Balıkçı ise kıyafetlerin bir kısmının oğluna ait olmadığını ileri sürerek, “O hayatta atlet giymezdi. Kıyafetlerin ona ait olduğu konusunda şüphelerimiz var. Oğlum yaralı halde hastaneye götürülmüşse kıyafetlerinin acil müdahale esnasında yırtılması gerekirdi. Ancak hiçbir kıyafette bir yırtıklık yok” dedi.

Müdahil Avukat İsmail Cem Halavurt, kıyafetlerin yeniden incelenerek bütün materyallerle birlikte Adli Tıp Kurumu’na gönderilmesini talep etti.

Mahkeme başkanı, avukatın söz konusu talebiyle ilgili olarak, bilirkişi Yüzbaşı Murat Yazgan’ın raporunu hazırlamasından sonra bir bütün olarak değerlendirilip karar vereceklerini söyledi.

Hakimden anneye: Kıyafetlerdeki koku geçmiştir

Duruşmada, oğluna ait olduğu bildirilen kıyafeti koklayan anne Balıkçı, hakimin, “Aradan zaman geçtiği için koku geçmiştir” demesi üzerine, “Ben her gün oğlumun tişörtüyle uyuyorum. O kokuyu hiç unutmadım” dedi.

“1 dakikada, 1 saniyede bütün hayatımız değişti. Ancak, olayı gerçekleştiren 1 dakika bile içeri girmedi. Puşu bağlayanlar, ücretsiz eğitim isteyenler içeride, bunlar dışarıda” diyen anne Balıkçı’ya hakim, “Onları biz tutuklamadık” diye cevap verdi.

Anne Balıkçı, oğlunun Paskalya Bayramı olan 24 Nisan günü ve isminin Sevag olması nedeniyle öldürüldüğü ileri sürerek, “Davada hukukun üstünlüğünü bekliyoruz” diye konuştu.

Sanık Ağaoğlu ve maktül Balıkçı’nın 1 yıllık telefon görüşme kayıtlarının istenilmesine karar veren mahkeme heyeti, verdiği kısa bir aranın ardından dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.