‘Sevag’ı Tek Dil, Tek Millet Zihniyeti Katletti’

sevag

ETHA

Sevag Balıkçı’nın bugün görülen 11. duruşması öncesinde, Diyarbakır 2. Hava Kuvvetleri Komutanlığı önünde Sevag’ın dostları basın açıklaması yaptı, “Sevag’ı unutmayacağız, unutturmayacağız” dedi.

Eyleme BDP Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna, ESP Diyarbakır İl Başkanı Ramazan Karakaya, EMEP Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Aslanoğlu, İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici ve TUHAD-DER Başkanı Sırrı Doğan ile HDK, KESK Diyarbakır Şubeler Platformu ve Nor Zartonk İnisiyatifi üyeleri ve Barış Anneleri katıldı. Eylemde “Sevag seni unutturmayacağız” yazılı pankart açıldı, Sevag’ın fotoğrafları taşındı.

Burada inisiyatif adına basın açıklamasını okuyan Melis Tantan, Sevag Balıkçı’nın Ermeni Soykırımı’nın 96. yıldönümü olan 24 Nisan 2011 tarihinde öldürüldüğüne dikkat çekti. İki yıla yakın süren davanın 11. duruşmasının yapılacağını kaydeden Tantan, davada, cinayetin kazara mı yoksa kasten mi işlendiğinin tespit edilmeye çalışıldığını ifade etti.

Tantan, “2012 yılı verilerine göre, son 10 yılda 934 erin intihar ettiği ileri sürülürken, çatışmalarda ölen asker sayısının 818 olduğu belirtildi. Kışlada, ‘kazayla veya şakayla öldüğü’ ya da ‘intihar ettiği’ öne sürülen kişilerin çoğu Kürtler, Aleviler ve Ermeniler. Bu toprakların ‘öteki’lerine yönelik gerçekleşen bu saldırılar tesadüf değildir” dedi. 22 Şubat tarihinde de benzer bir ölümün yaşandığını hatırlatan Tantan, “Yetkililer, Elazığ’da askerliğini yapan Mazlum Aksu’nun G-3 tüfeğiyle sol şakağından kendisini vurarak ‘intihar’ ettiğini açıkladı” diye belirtti.

Farklı etnik kimliklere, Türk, Sünni ve erkek olmayanlara karşı üretilen kin ve düşmanlığın devlet tarafından her daim canlı tutulduğunu söyleyen Tantan, “Bu ırkçı söylemin kaçınılmaz sonucunda ise işlenen bütün bu cinayetler ya cezasız kalıyor ya da göstermelik cezalarla geçiştiriliyor” dedi.

Tantan, “Ne ile suçlandıkları dahi bilinmeyen basın emekçileri, öğrenciler, Kürt siyasetçiler, devrimciler, akademisyenler, avukatlar ve sendikacılar; sırf düşündükleri, sorguladıkları ve eleştirdikleri için tutsak edilirken, Sevag Balıkçı’nın katil zanlısı daha ilk duruşmada serbest bırakıldı! Devletin bu kanlı ve kirli sisteminde yer almayı, onlardan emir almayı, ölmeyi ve öldürmeyi reddedenler, savaş karşıtları ve vicdani retçiler ise uzun hapis cezalarına ve işkencelere maruz bırakılıyor” diye konuştu.

Sevag Balıkçı’nın katilinin hâlâ dışarıda olduğunu kaydeden Tantan, “Tıpkı Madımak’ı yakanların, Roboskî’yi bombalayanların, Hrant Dink’in, Maritsa Küçük’ün ve failinin devlet olduğu tüm cinayetlerin katillerinin de hâlâ aramızda olduğu gibi! Bizler, bu topraklarda barışın, özgürlüğün, eşitliğin ve nihayetinde kardeşliğin mücadelesini yükseltmek, Sevag Balıkçı’yı unutturmamak ve ailesiyle dayanışmak için buradayız. 11. duruşmada yine adalet talep etmeye, katillerden hesap sormaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Ardından konuşan BDP Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna, Sevag Balıkçı’nın kaza anlamına gelecek bir neden olmadan sadece Ermeni olduğu için öldürüldüğünü söyledi. Sevag’ın Türkiye Cumhuriyeti devletine askerlik yaptığının altını çizen Ayna, “Bir savaşın yaşandığı Türkiye’de bölgeye asker olarak gitmek istemeyen milyonların yaşadığı bir ülkede ‘Bir Ermeni Batman’da askerlik yapıyordu’ Türkiye Cumhuriyeti devletine askerlik yapıyordu” diye konuştu.

sevag

‘Mahkeme tam bir komedi’

Sevag Balıkçı’nın 11. duruşmasının görüleceğini kaydeden Ayna, “Orada yapılan mahkeme tam bir komedi, çünkü; işlenen cinayeti, cinayeti işleyeni aklama üzerine kurulmuş bir mahkeme. Bunu nereden buluyoruz. Türkiye Cumhuriyeti devletinin geçmişinden biliyoruz” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Milliyetçilik ırkçılık değildir” sözüne değinen Ayna, “Tek dil, tek millet ırkçılıktır. Tek dil tek millet dediği sürece Türkiye Cumhuriyeti devleti Türk ve Türkçe konuşmak dışında kalanlar yok edilebilir. Bu zihniyet meşrulaşır, hukukileşir, yaşar” şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan’ın ırkçılıktan vazgeçmesi çağrısı yapan Ayna, “Halkını, ulusunu, milletini sevmek değildir. Yurtseverlik değildir. Tek dil, tek millet demek ötekini yok saymak, inkâr etmek demektir” dedi. Sevag’ın askerde katledilmesinin tek nedeni de tek dil tek millet zihniyeti olduğunu vurgulayan Ayna, “Bir çözüm vardır, tek dil tek millet demekten vazgeçmektir. Sevag’ı unutmadık unutmayacağız. Tıpkı geçmişte katledilenleri unutmadığımız unutmayacağımız gibi” diyerek konuşmasını sonlardırdı.

Eylem “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Bijî bratiya gelen”, “Hepimiz Sevag’ız, hepimiz Ermeni’yiz”, “Askere gitme kardeş kanı dökme” sloganları ile sona erdi. Eylemin ardından grup Sevag Balıkçı’nın 11. duruşmasını izlemek üzere Diyarbakır 2. Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na geçti.