Sevag’ın Davasında Karar Zamanı

CNN Turk

Sevag Balıkçı’yı, Batman’ın Kozluk ilçesi Gümüşörgü Karakolu’nda zorunlu askerliğini yaparken kazara öldürdüğü iddia edilen sanık Kıvanç Ağaoğlu’nun yargılanmasına devam edildi.

Diyarbakır 2. Taktik Hava Kuvvet Komutanlığı Askeri Mahkemesi’nde görülen duruşmada tutuksuz yargılanan sanık Kıvanç Ağaoğlu, Balıkçı’nın babası Garabet ve annesi Ani Balıkçı, tanıklardan Sadrettin Ersöz ile avukatlar hazır bulundu.

Tanıklardan Sadrettin Ersöz’ün ifadelerinin dinlenmesi için söz verildi.

Ersöz, olay günü nöbetçi olmadığını belirterek şöyle dedi: “Olayın yaşandığı gün nöbetçi astsubay Serhat Gülbahar’dı. Olay meydana geldikten sonra karakol komutanının beni yanına çağırdığını hatırlıyorum. Kendisi santralde telefon ile görüşüyordu. Benim de Kıvanç Ağaoğlu’nun yanından ayrılmamamı istedi. Olay hakkında bilgi almamı istedi. Ben de Kıvanç Ağaoğlu’na olayın nasıl geliştiğini sordum. Kendisi de olayın nasıl gerçekleştiğini hatırlamadığını ve bir anda geliştiğini anlattı. Oradaki askerlere olayın gelişimini sorduğumda ise bazıları şakalaştığını, bazıları patlama sesi duyduklarını, bazıları ise telin bir tarafında Kıvanç’ın olduğunu diğer tarafında ise Sevag’ın olduğunu anlattılar. Sevag’ın vefat etmesinden sonra karakol komutanımızla helikopterde ceset torbasının içinde karakolda tekrardan geldiler. Komutanım benim de otopsiye katılmamı emrettiği için helikopterle Diyarbakır’a geldik.”

Müdahil avukatı İsmail Cem Halavut, tanıkların ifadelerinin çelişkili olduğunu ve yeniden dilenmesini talep ettiklerini belirterek, dosyanın genişletilerek yargılamaya devam edilmesi gerektiğini savundu.

Tanıklardan Mehmet Dilekçi’nin verdiği ifadelerin, olaydan sonra hemen alındığı için tutarlı ve somut delillerden oluştuğunu ifade eden Halavut, “Dilekçi’nin tüm ifadeleri kameraya alınmıştır. Bizim mahkemede görüntüyü izleme şansımız bulunmuyor. Bu nedenle görüntünün tutanağa dökülerek mahkemede okunmasını talep ediyoruz. Tanıklar ise keşfe katılmama konusunda yönlendiriliyor. Yargılanmanın bir türlü aydınlatılmamasının nedeni bundan ibarettir. Olay yerinde yapılacak yeni bir keşif ile tanıkların tekrardan dinlenmesini istiyoruz” dedi.

Sanık Avukatı İbrahim Gök ise, tanıklardan Mehmet Dilekçi’yi daha öncedinlediklerini hatırlatarak, Adli Tıp Kurumu raporu ile keşif tutanaklarının zaten verildiğini tekrardan keşif yapılması ve tanıkların dinlenilmesinin dosyaya hiçbir katkısının olmayacağını savundu.

Mahkeme heyeti verdiği kısa aranın ardından müdahil avukatlarının dosyanın genişletilmesi talebinin reddine karar verdi.

“Sevag geri gelmeyecek”

Anne Ani Balıkçı ise, başka bir şey söylemeyeceğini, verilecek kararın kendilerini ötekileştirmemesi gerektiğini anlatarak, “Adaletin bu topraklarda gerçekleşmesini gönülden istiyorum. Neticede Sevag geri gelmeyecek. Buna benzer birçok olayda da kimse ceza almadı. Bu davada da ceza alan galiba olmayacak” diye konuştu.

Askeri savcı ise davanın seyri ve geldiği aşama göz önünde bulundurularak, sanığın “bilinçli insan öldürmek” suçu gerekçesiyle, tanıklardan Sadettin Ersöz için ise “görevi kötüye kullanma” gerekçesiyle cezalandırılmasını isteyerek, müdahil avukatlarının dosyanın genişletilmesi talebini reddedilmesini istedi.

Mahkeme verdiği kısa aranın ardından, sanık Ağaoğlu’nun duruşmalara sürekli katılmasına, davanın seyri dolayısıyla tanık Ersöz’ün sonraki duruşmaya katılmasına ve dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

Öte yandan Nor Zartonk İnisiyatifi, İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi, Tümbel-Sen ve Diyarbakır Barış Girişimi’nin de aralarında bulunduğu bir grup, duruşma öncesi Diyarbakır 2. Hava Kuvvet Komutanlığı önünde basın açıklaması yaptı.