Soykırımlara Hayır! Nor Zartonk Dergisinin 6. sayısı çıktı!

[ A+ ] /[ A- ]

kapak

Soykırımlara HAYIR!

Nor Zartonk dergisinin Kasım-Aralık 2014 tarihli 6. sayısını; emperyalistlerin, Türkiye ve Suudi Arabistan gibi işbirlikçileri ile palazlandırdığı IŞİD’in, Rojava’da halklara karşı giriştiği soykırımlar arifesinde yayımlıyoruz. Türkmenlere, Asuri Süryanilere, Ermenilere ve Ezidilere soykırım uygulamaya çalışan IŞİD, bugün Kobanê’ye var gücüyle saldırıyor. Türkiye ise sınır koridorunu açmayıp tampon bölge isteyerek, işgalci planlarını bir kez daha gözler önüne seriyor.

Ermenilerin yaşadığı soykırım ve sürgünün 100 yıl sonrasında, gözlerimizin önünde yeni soykırımlar gerçekleşiyor. Soykırım ve sürgünleri iyi bilen halklardan biri olarak bu konuyu 6. sayımızda sizlerle paylaşıyoruz. Kobanê Direnişi ile ilgili Alexis Kalk’ın ve Marsel Balçık’ın yazıları dergimizin Kasım-Aralık sayısında sizle buluşuyor.

Son günlerde medyada bolca işlenen Etyen Mahçupyan’ın başbakan başdanışması olması ile ilgili Nor Zartonk’un görüşlerini ‘’Bahşedilen Temsiliyet’’ ve ‘’Matruşka Aydınlar’’ yazılarında okuyacaksınız. Ayrıca Halkların Demokratik Kongresi tarafından Ankara’da gerçekleştirilen 2. Demokrasi ve Barış Konferansı’nda Nor Zartonk’un yapmış olduğu tebliği de bu sayımızda bulacaksınız.

Dergimizin 6. sayısında Gazi Üniversitesi’nin duyurusunu yaptığı “Ermeni Zulmü Uluslararası Afiş Yarışması” ile ilgili Yıldız Tar’ın Nor Zartonk eşsözcüsü Sayat Tekir ile yapmış olduğu röportajı okuyacaksınız. Bununla birlikte Selim Sezer’in Kudüs’teki gelişmeleri aktardığı yazısı da yine bu sayımızda sizle buluşuyor.

2009 yılından beri yayın hayatına devam eden Nor Radyo Kasım ayı itibari ile yeni yayın dönemine başladı. Dergimizin bu sayısında Nor Radyo’da yayınlanan programları ile ilgili bir bölüm bulacaksınız. Ayrıca Nor Zartonk’un geçtiğimiz dönemde gerçekleştirdiği etkinlikleri ve temasları da bulacaksınız.

Nor Zartonk geçtiğimiz günlerde, Ermeni Soykırımı’nın 100. yıldönümünün yaklaşmasının önemini bir kat daha arttıran ve Yerevan’da gerçekleşen 5. Ermenistan-Diaspora Forumundaydı. Forum ile ilgili ayrıntıları ve Nor Zartonk’un forumda yapmış olduğu tebliği dergimizin bu sayısında okuyacaksınız.

Ermenice bölümünde ise Nor Zartonk’un katıldığı 5. Ermenistan-Diaspora Forumu ile ilgili haberi bulacaksınız.

Soykırımlara Hayır! Nor Zartonk Dergisinin 6. sayısı çıktı!

Dergimizin 6. sayısını,

Osmanbey’de:
-Detay Müzik’ten
Adres: Halaskargazi Caddesi, Şafak Sokak, No:74 34371
Şişli / İstanbul
Telefon: 0212 233 66 17

– Nostalji Kültür’den,
Ergenekon Cad. Teyyareci Fehmi Sok. No: 12/C Pangaltı Şişli, , İstanbul, Türkiye
Tel: (0212) 230 2466

Taksim’de:
-Semerkant Kitabevi’nden
Adres: Süslü saksı Sokak No: 5 Beyoğlu – İstanbul Tel: 0212 2444701 Fax: 0212 2514217
İletişim: semerkant@semerkantkitabevi.com

-Ermeni Kültürü ve Dayanışma Derneği’nden
Adres: Hüseyinağa Mah., İstiklal Cad., Sahne Sok., No: 5A D:5 34430 Balıkpazarı Beyoğlu / İstanbul
Telefon: 0212 245 79 91
E-mail: info@ermenikultur.org

edinebilirsiniz..