Taksim’de 24 Nisan anması: Merhamet değil adalet istiyoruz

24nisan14

24 Nisan 1915′te başlayan ‘Ermeni Soykırımı’nın 99. yıldönümü nedeniyle Taksim’de bir anma etkinliği düzenlendi. ’24 Nisan Ermeni Soykırımını Anma Platformu’ tarafından gerçekleştirilen etkinlik, 1915′e ithafen 19.15’te başladı. Anma törenine, Hrant Dink’in eşi Rakel Dink, Sevag Şahin Balıkçı’nın annesi Ani ve babası Garabet Balıkçı, müzisyen Ferhat Tunç ile çok sayıda kişi katıldı.

Anmaya katılanlar, soykırımda öldürülen Ermenilerin, suikaste uğrayan Hrant Dink’in, 2011’de zorunlu askerliği sırasında soykırımın yıldönümünde öldürülen Sevag Balıkçı’nın fotoğraflarını taşıdı. ‘Soykırım kurbanlarını saygıyla anıyoruz’ pankartının açıldığı etkinlikte, ‘Merhamet değil adalet istiyoruz’ dövizleri taşındı.

Ermeni türkülerinin çalındığı anmada, Ermenilerin yaşadığı kasaba ve köylerin Ermenice isimleri ile 24 Nisan 1915′te tutuklanan 240 aydından bazılarının isimleri okundu. Anma öncesinde, polis Taksim Cumhuriyet Anıtı etrafını barikatlarla, İstiklal Caddesi girişini ise TOMA’larla kapattı. Cadde girişinden Taksim meydanına geçişlere de izin verilmedi.(diken.com.tr)