Trans Cinayetlerine Karşı Yürüdüler

Ahmet SAYMADİ
Bianet

İstanbul LGBT ve Lambda İstanbul, geçtiğimiz haftalarda yaşanan iki nefret cinayetini Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Şişli Binası önüne düzenledikleri bir yürüyüşle protesto etti. Yürüyüşün sonunda AKP binası önüne siyah çelenk bırakıldı.

Grup yürüyüş esnasında “Sessiz kalma suça ortak olma”, “Trans cinayetler politiktir”, “Nefret öldürüyor, devlet bunu görmüyor”, “Teşhirci değil, travestiyiz”, “Devlet elini bedenimden çek”, “Katil AKP hesap verecek”, “Tecavüzcü polisler hesap verecek” sloganlarını attı. Polis AKP Şişli ilçe binası önünde yoğun güvenlik önlemi aldı.
Grup adına açıklamayı yapan Şevval Kılıç ” Sokaklarda, meydanlarda, alanlarda yıllardır söylüyoruz. ‘Trans cinayetleri sistematiktir’ diyoruz. Devlet katillere verdiği her türden taviz ve teşvikle; bir anlamda trans katliamına kapı aralamıştır.” dedi.

Katliamı sadece translar yaşamıyor

Şevval Kılıç sözlerine şöyle devam etti:

“Elbette ki hukuksuzluğu ve katliamı yalnızca translar yaşamamaktadır. Artan kadın cinayetleri, savaşa kurban giden gençler, tecavüz dâhil her türden eziyeti yaşayan kadınlar ve çocuklar aynı kıyımın farklı yüzleridir. Açık ki kanla dönen bu öğütücü çarklar her gün yeni kurbanlara ihtiyaç duymaktadır.

“Kamusal alanı, ana caddeleri, polisiyle boğan iktidar; arka mahallerde de mahalle gençlerini, esnafı ve annemiz yaşındaki teyzeleri polisliğe zorluyor. Üstelik tüm bunları namus, aile, ahlak ve din adına yapıyor. Uyanmalıyız! Müslüman görünerek Irak’a asker göndermeye kalkanlar ile nefret kültürüyle topluma karşı savaş yürütenler aynı kişilerdir. Yine sabah akşam namustan bahsedip, tecavüzlere yol verenler aynıdır.”

Kılıç, “insanım diyen herkesi sesimize ses vermeye çağırıyoruz. Nefrete inat yaşasın hayat diyoruz! Yeni toplum yeni hayat diyoruz! Özgür toplum özgür hayat diyoruz! Nefrete karşı sürekli mücadele, sürekli eylem diyoruz. Zulümle, ölümle, kanla, kıyımla özdeşleşmiş kaderimizi tersine çevirelim. Nefreti bitirelim, yaşamı getirelim!” diyerek sözlerini bitirdi.

Ne olmuştu?

30 Mart Cuma günü İzmir Karabağlar’da yaşayan Tuğçe Şahin, isimli trans birey aracında öldürülmüş halde bulunmuştu. Aydın’ın Kuşadası İlçesi’nde yaşayan 23 yaşındaki trans birey Nükhet Kızılkaya ise 5 Nisan sabahı evinde ölü bulunmuştu. Silahla başından vurulan Nükhet, 40-50 bıçaklanmış ve makatında şişe kırılmıştı.

Tuğçe Şahin’in ölümünün ardından LGBT örgütleri İzmir ile Ankara da düzenlenen anma etkinlikleri ve eylem yaptılar. Üst üste yaşanan iki trans cinayeti sonrasında İstanbul LGBT Derneği ve Lambda İstanbul bir eylem çağrısında bulundu.

* Destek veren kurumlar: SPOD Sosyal Politikalar derneği, Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Çalışmaları Derneği, Pembe Hayat, LGBTT Dayanışma Derneği, Kaos Gey ve Lezbiyen Kültürel Araştırmalar ve Dayanışma Derneği, MorEl Eskişehir LGBTT Oluşumu, Siyah Pembe Üçgen, İzmir LGBTT Derneği, Hebun Diyarbakır LGBTT Oluşumu, Listag – Lambdaistanbul Aile Grubu, Voltrans Trans-Erkek İnisiyatifi, Lubunya-Boğaziçi Homofobi ve Transfobi Karşıtı Öğrenci Topluluğu, İstanbul Üniversitesi Radar Homofobi ve Transfobi Karşıtı Öğrenci Topluluğu, Bilgi Üniversitesi Gökkuşağı LGBTT Topluluğu, Sabancı Üniversitesi Cins Kulüp, Bahçeşehir Gri Topluluğu, Sosyalist Demokrasi Partisi, Ezilenlerin Sosyalist Partisi, Sosyalist Kadın Meclisleri, Toplumsal Özgürlük Parti Girişimi, Eşitlik ve Demokrasi Partisi, Yeşiller Partisi, Partizan, Nor Zartonk, Emek Partisi, Amargi, Yeryüzüne Özgürlük Derneği, Sosyalist Parti, Karadeniz İsyandadır Platformu, Demokratik Haklar Platformu, Demokratik Kadın Hareketi, Kadın Emeği Kolektifi