Tuncel: Yargı siyasi bir karar verdi, biz mücadelemize bakacağız

sebahattuncelhdp

DİHA

Yargıtay’ın onadığı 8 yıl 9 aylık hapis cezasını değerlendiren HDP Eş Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, “Yargı siyasi bir karar verdi, biz mücadelemize bakacağız. Demokrasilerde çareler tükenmez. Devlet çözümsüzlük siyasetinde ısrar ediyor. Bizde özgürlük siyasetimizde mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi, HDP Eş Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel’e “PKK üyeliğinden” verilen 8 yıl 9 aylık hapis cezasını oybirliğiyle onadı. Kararın Meclis’e gönderilerek Genel Kurul’da okunması durumunda Tuncel’in milletvekilliği düşecek. Tuncel’in cezaevine girmesi de gündeme gelebilir.

‘Mücadelenin bir çok alanı var’

Karara ilişkin ilk değerlendirmesini DİHA’ya yapan Tuncel, siyasal yargının siyasi bir karar verdiğini söyledi. Tuncel, “Yargı siyaseten bir karar vermiştir. Bu siyasi karardır. Devlet çözümsüzlük ve savaş siyasetini sürdürüyor. Bunun karşısında bizde kendi demokratik ve özgürlükçü siyaset anlayışımızla yolumuza devam edeceğiz. Demokrasilerde çareler tükenmez. Demokrasi mücadelesi sadece Parlamentoda yürütülmüyor. Bu mücadelenin birçok alanı var. Bizim halkların ortak geleceği için mücadelemiz nerede olursa olsun sürecek” dedi.

‘Siyasal yargı, siyasi karar verdi’

“Karar Meclis Genel Kurulu’na gelir mi?” şeklindeki soruya ise Tuncel, “Bunlar siyaseten verilecek kararlar. Orası onların bileceği iş. Siyasal yargı kendi işini yaparak, siyasal bir karar verdi. Onlar kendi işini yapıyor. Bizde kendi işimize bakacağız ve özgürlükçü siyaset çizgisinde mücadelemizi yükselteceğiz” şeklinde cevap verdi.