“Vanlılar seni beyaz Torosun arkasına kapatıp, Ankara’ya yollarlar”

nm_selahattin_demirtas_1132

Evrensel

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, “Biz iktidar olmazsak beyaz Toroslar sokaklara iner” tehditlerine değinerek, “Beyaz Toroslar demek ki garajlarda bekletiliyor. 13 yıldır bitirmemişler, nerede durduklarını biliyorlar. Başbakan kendisi itiraf etti. JİTEM, gladyo var demek ki, biz olsaydık iktidardan düştüğümüz gün ‘siz artık güvendesiniz’ diyebilirdi. Bu zavallılıktır. Vanlılar seni beyaz Torosun arkasına kapatıp, Ankara’ya yollarlar. Bu anlayış Türkiye için tehlike ve tehdittir” dedi

Selahattin Demirtaş Labella Düğün Salonu’nda HDP İstanbul İl örgütünün yaptığı kahvaltıya katıldı. İl Eş Başkanları Cesim Soylu ve Ayşe Erdem’in yaptığı açılış konuşmasının ardından Demirtaş kürsüye çıktı. HDP’yi hedef gösteren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’ya yüklenen Demirtaş yer yer MHP’yi de eleştirdi.

Partilerine yapılan saldırıları hatırlatan Demirtaş, kendilerine yapılan saldırının yüzde 15’nin AKP’ye ve MHP’ye yapılmış olması durumunda her iki partinin de ülkeyi iç savaşa götüreceklerini söyledi.

‘MEDYA AKP’NİN ELİNDE’

TRT’nin ve özel medyanın AKP’nin kontrolünde olduğuna işaret eden Demirtaş, seslerinin medya aracılığıyla halka ulaştırılmasının engellendiğini de ifade etti. Demirtaş, “İddia ediyorum. AKP’nin imkanlarının yarısı bizde olsun, en az yüzde 40 oy alırız” dedi.

‘ÇOCUKLAR BİLE KORKUYOR’

Demirtaş, Erdoğan’ın toplumu zehirleyen bir dil kullandığı belirterek, “Dünyada kaç ülkede, insanlar cumhurbaşkanlarından korkar? Çocuklar bile ondan korkuyor. Onu televizyonda görünce korkuyor. Halka bir faydanız yoksa neye yarar. İşte bunların koltuk hırsı, maalesef gözlerini bürümüş. Koltuk dediğim de öyle basit bir koltuk değil. Gördünüz koltuğu” dedi. Sözleriyle Merkel’e yapılan görüşmedeki varaklı koltuklara gönderme yaptı.

‘AKP IŞİD’İ KOLLUYOR’

AKP’nin IŞİD’le olan ilişkilerine değinen Demirtaş, “Çünkü IŞİD biliyor, AKP iktidardan düşerse Rojava’da neyle karşılaştıysa burada da onunla karşılaşacak. IŞİD en çok bize saldırıyor neden? Çünkü AKP ile en çok mücadele eden biziz. ‘IŞİD’e büyük operasyon’ diye manşet attılar, tek bir tutuklama yok. IŞİD bu ülkede çok rahat çalışabilir, çünkü AKP kolluyor” dedi. Demirtaş, operasyonla İstanbul’da sandıklarda görevli partilerinin gözaltına alındığına dikkat çekti.

BEYAZ TOROS YANITI

Demirtaş, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Van’daki beyaz Toros söylemine de yanıt verdi. AKP’nin 13 yıldır iktidarda olduğunu ‘biz gittiğimiz gün kontrgerilla sizi her gün beyaz Toroslarla infaz eder” diyerek halkı tehdit ettiğini söyleyen Demirtaş, “İşte bu zavallılıklarının göstergesidir. Zavallı, zavallı başka birşey değil. Halkı tehdit eden bir zavallıdır. Ülkenin geldiği durumun farkında bile değil. Halkın duygularını okuyamayan, yurttaşın şuanda düşüncelerinden zerre kadar anlamayan, sokağın dilini hissetmeyen biri ülkeyi yönetebilir mi? Sen gidip Van’da beyaz Toros’tan söz edersen; Vanlılar sana 1 Kasım’da öyle bir cevap verir ki, seni o beyaz Toros’un bagajına kapatıp, Ankara’ya postalarlar. Sonuçlar ortaya çıktığında ne demek istediğimi daha iyi anlarsın” dedi.

1 Kasıma sayılı günlerin kaldığını ifade eden Demirtaş, “1 Kasım akşamı, Saray’daki bin defa pişman olmuş olacak. Keşke bu seçimi yaptırmasaydım diyecek. 1 Kasım’da Mecliste daha güçlü bir HDP varsa, barış güçlenmiş demektir” dedi. Demirtaş, AKP’den kurtulmak için de 1 Kasım’ın fırsat olduğunu belirterek, HDP’lilere seçim çalışmalarını seferberlik ruhuyla yapılması çağrısında bulundu.