‘Vur Emrini Kim Verdi?’

BirGün Gazetesi

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Roboski katliamının 150. gününde beş kentte sokağa çıkarak, “Vur emrini kim verdi?” diye soracak.

HDK, 28 Aralık 2011 tarihinde gerçekleştirilen ve 34 yurttaşın TSK uçakları tarafından bombalanarak katledildiği Roboski Katliamı’nın 150. gününde sorumluların hâlâ yargı önüne çıkarılmamasını protesto etmek için İstanbul, İzmir, Ankara, Adana ve Mersin’de protesto gösterileri gerçekleştirecek.

Halkların Demokratik Kongresi’nin çağrısı şöyle:

“Roboski’de 34 Kürt yurttaşımız 28 Aralık 2011 tarihinde, TSK’ya ait F-16 savaş uçakları tarafından bombalanarak katledildi. İnsansız Hava Araçları olan Predatörler ve Heronlar tarafından kaydedilen görüntüler, köye doğru gelen konvoyda yük katırları ve köylüler olduğunu aktarmasına rağmen katledildiler.

Her gün köylerinin yanı başındaki sınırı geçip, birkaç kilometre ötede sigara ve mazot alarak, satmak üzere evlerine, Uludere’nin Roboskî köyüne dönen köylüler, o gün yük katırlarıyla birlikte katledildiler. Bombardımanda 18’i çocuk 34 Kürt yurttaşımız “sınırın sıfır noktası”nda öldürüldü.

28 Aralık… Ocak… Şubat… Mart… Nisan… 26 Mayıs. Katliamın üzerinden 5 ay, yani 150 gün geçmesine rağmen, bu katliam emrini verenler ve katliamı gerçekleştirenler açığa çıkarılmadı. Siyasi ve askeri sorumlular görevlerini yapmayı sürdürüyor.

5 aylık zamana rağmen, sorumluları bulması gereken AKP Hükümeti, ne hesap verdi, ne de sorumluları açığa çıkardı. ‘Vur’ emrini veren ya da verenler sır gibi saklanıyor. Dahası, Başbakan Erdoğan bombardımandan sonra, Genelkurmay Başkanı’na da teşekkür etti.
Roboskî katliamının 150. gününde bir kez daha soruyoruz: ‘Vur’ emrini kim verdi? Siyasi ve askeri sorumlular hakkındaki adli işlemler ne zaman başlatılacak?

Geçen her gün AKP Hükümeti’nin sorumluluğunu arttırıyor. Türkiye halkları, Roboskî katliamının faili meçhuller arasına kaydedilmesine izin vermeyecek!

İsimlerini henüz bilmesek de, bizler ‘vur’ emrini verenleri ve bunu gerçekleştirenleri unutmayacağız, onları her fırsatta lanetleyeceğiz. Bu işin peşini bırakmayacağız.

Vicdan sahibi olan, ‘150 gün geçti, vur emrini kim verdi, bilmek istiyoruz’ diyen, adalet arayan herkesi 26 Mayıs 2012 Cumartesi günü basın açıklamasına çağırıyoruz.

12.00 Konak YKM Önü – İZMİR
13.00 İnönü Parkı – ADANA
13.00 Dolmabahçe – İSTANBUL
13.00 Sakarya Meydanı – ANKARA
15.00 Akdeniz Belediyesi Önü – MERSİN