“Yalnızlar” yeni baskısıyla okuyucusuyla tekrar buluşuyor

[ A+ ] /[ A- ]

YalnizlarzavenbiberyanAras Yayıncılık, “Yalnızlar”ı tekrar okuyucularla buluşturuyor. Zaven Biberyan, Türkiye’nin yakın tarihine farklı bir açıdan baktığı “Yalnızlar” adlı bu romanında, siyasi iktidarın el değiştirmesiyle toplumun da hızlı bir dönüşüm geçirmeye başladığı 1950’li yılların başlarında, Erenköy’de, bir yaz hafta sonunda yaşananları anlatıyor.

Yazar, bu iki günde yaşananlarla, toplumsal sınıfların ve beraberinde çeşitli statülerden bireylerin iç dünyalarının derin bir psikolojik tahliline girişirken, başta insanlar, sonra da Türk, Ermeni, Yahudi, Rum toplulukları arasında iletişimsizliği, ruhların derinliklerinde gizli şiddet eğilimlerini ve bunların sonucunda kişisel-toplumsal davranışlarında oluşan tahribatın getirdiği yalnızlaşmayı konu ediniyor.

Marjinalliğe zorlanmışların içeriden bakışına sahip, Ermenice “Lıgırdadzı” [Arsız] adlı kitabının Türkçe versiyonu olan “Yalnızlar”, toplumsal yalnızlığa itilenlerin öfkesiyle bireysel gerçekliklerin kesiştiği noktaya götürüyor bizleri.