Yargıtay’ın Bozduğu Hrant Dink Dava Dosyası Mahkemede

Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından bozulan Hrant Dink davası dosyası, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ne ulaştı.

Yargıtay 9. Ceza Dairesi tarafından 15 Mayıs’ta dava konusu edilen suçların işlenmesine katıldığı iddia ve kabul edilen sanıkların içinde yer aldıkları oluşumun “silahlı örgüt değil”, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 220. maddesinde düzenlenen “suç işlemek amacıyla kurulmuş örgüt” olduğu gerekçesiyle bozulan Dink davası dosyası mahkemeye geri gönderildi. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Hrant Dink’in öldürülmesine ilişkin Yargıtay’dan dönen karar nedeniyle yeni bir duruşma günü belirleyecek.

Ogün Samast’ın ifadesi alındı

Hrant Dink’in öldürülmesiyle ilgili yürütülen soruşturma kapsamında savcılık tarafından Ogün Samast’ın ifadesi alındı. Cinayetin faili Ogün Samast, ifadesi alınması için Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne getirilmişti. Devam eden soruşturma kapsamında soruşturmayı yürüten TMK 10. maddesiyle yetkili, aynı zamanda da Ergonekon davasının savcısı olan İstanbul Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş’a yaklaşık iki saat ifade veren Samast, ifadesinin alınmasından ardından tekrardan cezaevine gönderildi. Tanık olarak dinlenen Samast’ın ifadesinin avukatı olmadan alındığı belirtildi.

Samast, gazetecilerin “Cinayetin Ergenekon bağlantıları mı soruldu?”, “Tanık olarak mı ifade verdiniz?” şeklindeki sorularını ise cevapsız bıraktı.

Hrant Dink cinayeti davasından beraat eden Erhan Tuncel’in de ilerleyen günlerde ifadesinin alınması bekleniyor.