Yerevan’da Süryani Soykırımı Anıtı

20120425-Armenia-AssyrianGenocideMonument

Nilay VARDAR
Bianet

Ermenistan’ın başkenti Yerevan’da Süryani Soykırımı Anıtı dikildi. Sabro gazetesi sahibi Tuma Çelik, “Bugüne kadar Ermeniler Süryani Soykırımı’nı tartışmaya dahi değer görmüyordu. O yüzden bu önemli bir adımdır” dedi.

Süryani Soykırım Araştırmalar Merkezi Başkanı Sabri Atman, Yerevan Belediyesi’nin Süryani Soykırım Anıtı dikme kararını memnuniyetle karşıladıklarını belirtti. Atman, Ermenistan Parlamentosu’nun Süryani Soykırımı’nı kabul edeceğine olan inancını da dile getirdi.

“Süryani Soykırımı hep gözardı edilmişti”

Mardin’de Süryanice ve Türkçe yayın yapan Sabro Gazetesi sahibi Tuma Çelik, anıt dikilmesini olumlu bir adım olarak değerlendirdi.

“1915’te Osmanlı Devleti bünyesinde İttihat ve Terakki Cemiyeti tarafından Ermenilere ve Süryanilere ortak bir kararla soykırım yapıldı. Toplam Süryani (Asuri-Arami-Keldani) nüfusunun üçte ikisi yani yaklaşık 500 bin Süryani ya öldürüldü ya da başka yerlere sürüldü. Süryaniler soykırıma kılıç anlamına gelen ‘Seyfo’ derler.

“Ancak Ermeniler bugüne kadar Süryanilere yapılanları göz ardı etti. O yüzden anıtın dikilmesini olumlu bir adım olarak görüyorum. Çünkü geçmişte Süryanilere yapılanlar doğru ele alınırsa, çözüm önerileri de doğru tespit edilir.”

İsveç soykırımı tanıyor

Mart ayında 60 sivil toplum örgütü Ermenistan Cumhurbaşkanı’na Süryani Soykırımı’nın kabul edilmesi için mektup göndermiş; ancak yeterli sayıda milletvekilinin imzası olmadığı için Meclis’te oylamaya sunulmamıştı.

Çelik, ileride Ermenistan’ın Süryanı Soykırımı’nı kabul etmesinin siyasi konjoktür çerçevesinde Ortadoğu genel gelişmeler ve Türkiye Ermenistan arasındaki ilişkilere bağlı olduğunu söyledi.

İsveç Parlamentosu 2010’da Süryani Soykırımı’nı tanımıştı.

Fransa’nın başkenti Paris, Amerika Birleşik Devletleri Kaliforniya Eyaleti ve Sydney’de Süryani Soykırımı Anıtı bulunuyor.

Türkiye’de yaklaşık 25 bin Süryani yaşıyor; çoğu İstanbul’da, beş bini de Mardin, Şırnak, Batman’da. Yurtdışında Türkiye kökenli 300 bin Süryani var.