HDK LGBTİ+ Meclis Girişimi: Yıldız İdil Şen ve Havin Özcan’a özgürlük

[ A+ ] /[ A- ]

HDK LGBTİ+ Meclis Girişimi, Boğaziçi Üniversitesi direnişinde yer aldıkları gerekçesiyle gözaltına alınan aktivistleri Yıldız İdil Şen ve Havin Özcan’ın serbest bırakılmasını istedi

HDK LGBTİ+ Meclis Girişimi, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki direnişte yer aldıkları gerekçesiyle gözaltına alınan Kızıl Okyanus LGBTİ+ aktivisti Havin Özcan, Kadınların Kurtuluşu’ndan Yıldız İdil Şen’in fiziksel işkenceye maruz kalması, tecavüz ve ölümle tehdit edilmesine ilişkin açıklama yaptı.

HDK LGBTİ+ Meclis Girişimi aktivistleri Yıldız İdil Şen ve Havin Özcan’ın yandaş medya ve trol hesaplar tarafından asılsız iddialarla nefret söylemleri ile açıkça hedef gösterildiği belirtilen açıklamada, “Bu tutum, iktidarın nefret politikalarının sonucudur. Ve bir sonraki saldırıların da tetikleyicisi olacaktır. Bu süreç ile arkadaşlarımız, sabaha karşı saat 05.00’te kaldıkları evlerden gözaltına alınmıştır. Bizler üniversitelerin demokratik yapısından, güvenli kampüslerden, cinsiyetçi olmayan eğitimden vazgeçmiyoruz” denildi.

LGBTİ+ların kampüslerde güvenle dolaşması ve fakültelerde güvenle eğitim hakkına erişebilmesi için demokratik haklarını kullandığı vurgulanan açıklamada, “Demokratik olmayan kayyum rektördür. Bizler biliyoruz ki; atanan kayyum, siyasi iktidarın hâlihazırda yürüttüğü nefret politikalarını kampüste, fakültede, amfilerde de devam ettirecek; Kürt, Alevi, kadın, LGBTİ+ düşmanlığından vazgeçmeyecek. Bizlere dar etmeye çalıştığınız kampüslerimizi her tülü nefretten arındırıp demokratik kampüsleri inşa edeceğiz” diye kaydedildi.

HDK LGBTİ+ Meclis Girişimi, “Derhâl arkadaşlarımızı serbest bırakın! Bu nefret dolu teşhirlerinize ve hukuksuz gözaltlarınıza boyun eğmeyeceğiz! Yaşam alanlarımızdan vazgeçmiyor LGBTİ+ mücadelesini yükseltiyoruz! Sokakta, işte, kampüste LGBTİ+’lar her yerde.”

(Kaynak: Direnisteyiz.org)