Zarakolu ile Birlikte 15 Kişi Özgür!

Evrensel.net

‘KCK’ adı altında sürdürülen operasyonlar kapsamında gözaltına alınan ve ardından tutuklanan gazetemiz yazarı ve yayıncı Ragıp Zarakolu’nun da aralarında bulunduğu 15 kişi bugün tahliye edildi. Tahliye gerekçesi olarak ‘tutuklu kaldıkları süre, suç vasfının değişme ihtimali ve delil durumu’ gösterildi.

İstanbul’da ‘KCK’ adı altında gerçekleşen operasyonlar kapsamında 29 Ekim’de Prof. Dr. Büşra Ersanlı’nın da aralarında bulunduğu çok sayıda kişiyle beraber gözaltına alınan gazetemiz yazarı ve Türkiye Yayıncılar Birliği Yayımlama Özgürlüğü Komitesi Başkanı Ragıp Zarakolu 2 Kasım’da tutuklanarak, Kandıra Cezaevi’ne gönderilmişti. Zarakolu ile beraber Ersanlı ve BDP MYK üyesi Mustafa Avcı’nın da aralarında bulunduğu 43 kişi daha tutuklanmıştı. Soruşturmayı yürüten İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede Zarakolu’nun ‘örgüte yardım etmek’ iddiasıyla 10 yıl, Prof. Dr. Büşra Ersanlı’nın ise ‘örgüt yöneticisi olmak’ iddasıyla 15 yıl hapsi istenmişti. Sanıkların tutuksuz yargılanmasına karar verilirken davanın ilk duruşması 2 Temmuzda görülecek.

Tahliye olanların isimleri

Tahliye olanların isimleri şöyle: Ragıp Zarakolu, Muhsin Yenisöz, İrfan Hülakü, Lütfü Balbal, Ali Geritli, Songül Karatagna, Nahit Onat, Zeynal Çelik, Neci Elmas, Burhanettin Toprak, İsmail Zeybek, Evrim Öztürk, Yasin Yalçın, Cemalettin Görbegir, Alaattin Güneş.

Van’da da 6 tahliye

KCK adıyla Hakkari’de yapılan operasyon kapsamında tutuklanan DİHA muhabiri Hamdiye Çiftçi ile birlikte 6 kişi tahliye edildi.

9 Haziran 2010 tarihinde Özel Yetkili Van Cumhuriyet Savcılığı’nın talimatıyla Hakkari’de, aralarında BDP İl Eş Başkanları M. Sıddık Akış, BDP Genel Merkez çalışanları İzzet Belge, Baki Özboğanlı ve DİHA muhabiri Hamdiye Çiftçi’nin bulunduğu, BDP’liler hakkında açılan davanın 4. duruşması bugün Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada mahkeme heyeti DİHA Muhabiri Hamdiye Çiftçi ve BDP çalışanları Fatma Duman, Berivan Akboğa, Hüsna Sağın, Tahir koç, Faruk Yıldız’n bulunduğu 6 kişinin tahliyesine karar verdi.