“Kırlangıcın Yuvası”nda buluşuyoruz…

[ A+ ] /[ A- ]

Hrant’ı hayatından bir kesit ile anmak ve düşlerini paylaşmak için


“Kırlangıcın Yuvası” adlı belgeselin ilk gösterimi Hrant Dink ve çocukluk arkadaşları tarafından yapılan ve 12 Eylül sonrası ellerinden alınan Tuzla Kampı çocuklarını buluşturuyor.
İstanbul yakınlarındaki Tuzla Ermeni Çocuk Kampı, 1960’ların sonunda yetim çocukların emeği ile yapılmıştı. Hrant Dink de kendi yuvalarını kurmaya çalışan bu çocuklardan biriydi.
Kamp, 12 Eylül Askeri darbesinin ardından gelen yeni bir uygulama ile Ermeni Vakıf mülkiyetinde olması dolayısıyla çocukların elinden alındı ve bir harabe olmaya terk edildi.
Filmde Hrant Dink, kampın yıkıntıları arasında duygularını, kampın kimsesiz, yetim çocuklar için ne anlama geldiğini ve geri alma mücadelelerini anlatıyor.
Yapım, Hrant Dink’in sarsıcı katlinin ardından onun düşlerini dile getiren bir tür ağıt niteliği taşıyor.

Çekimleri 2003 yılında yapılan, Bülent Arınlı’nın yönetmenliğini yaptığı belgesel, 29 Mayıs 2007 Salı günü Saat 20.00’de Tophane’deki Tütün Deposu’nda gösterilecek.

Anadolu Kültür Organizasyonu ve SUFilm işbirliğiyle gerçekleştirilen gösterimin ardından Kampın çocukları anılarını paylaşacak, Fethiye Çetin vakıf mülkiyeti üzerine bir konuşma yapacak.

Bilgi için –
Anadolu Kültür – Çiğdem Mater / cigdemmater@anadolukultur.org
SUFilm – Şehbal Şenyurt / sehbal@sufilm.net