Sevag Seni Unutturmayacağız!

[ A+ ] /[ A- ]

Sevag Balıkçı Ermeni Soykırımının 96. yıldönümü olan 24 Nisan 2011’de, zorunlu askerliğini yaptığı sırada silah arkadaşı Kıvanç Ağaoğlu’nun silahından çıkan kurşunla “kazara” öldürüldü.

Katledilişinin altıncı yılına yaklaşırken, Sevag Balıkçı’nın katil ve onu kollayanlar hala aramızdalar. Askeri Yargıtay, 2014 yılında, “Duruşma tutanaklarının üzerinde mahkemenin adı yazılı olmadığı” gerekçesiyle kararı usulen bozdu. Mahkemeye geri dönen dava, yeni baştan görülmeye başlandı. 15 Temmuz’daki darbe girişiminden sonra çıkarılan 668 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile askeri yargı kaldırıldı. Bunun üzerine Sevak Balıkçı Davası’nda 2 Şubat 2017’de görevsizlik kararı verildi. Davaya Kozluk Asliye Ceza Mahkemesi’nde devam edilecek. Biz de Sevag’ın davasını takip etmeyi bırakmayacağız!

Irkçılık ve şovenizm devlet yetkilileri tarafından, farklı etnik gruplara karşı her daim tetiklenirken, barışın, kardeşliğin ve eşitliğin mücadelesini yükseltmek, soykırımlara nefret cinayetlerine #hayır demek için, Sevag Balıkçı’yı unutturmamak ve ailesiyle dayanışmak için 24 Nisan Pazartesi günü saat 15.00′da Şişli Ermeni Mezarlığı‘nda onu anacağız, onu bizden alanlardan hesap soracağız.

SEVAG SENİ UNUTTURMAYACAĞIZ!
NOR ZARTONK / ՆՈՐ ԶԱՐԹՕՆՔ