Mahkeme: Sevag Kazayla Öldürüldü!

[ A+ ] /[ A- ]

sevag

Umut Utku AKTAŞ

Diyarbakır 2. Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Mahkemesi, Batman’ın Kozluk ilçesi Gümüşörgü Karakolu’nda zorunlu askerliğini yaparken, Ermeni Soykırımı’nın 96. yıl dönümünde Sevag Balıkçı’yı kazara öldürdüğü iddiasıyla yargılanan sanık Kıvanç Ağaoğlu’nu ‘taksirle insan öldürme’ suçundan dört yıl beş ay 10 gün hapis cezasına çarptırdı.

Savcı, Kıvanç Ağaoğlu için ‘taksirle insan öldürmek’ suçundan iki ilâ altı yıl, cinayetin işlendiği gün Karakol Komutanı olan Sadrettin Ersöz için de ‘görevi kötüye kullanmaktan’ altı ay ilâ iki yıl arasında hapis cezası istemişti. Mahkeme heyeti müdahil avukatların tüm taleplerini “mahkeme gereksiz yere uzar” nedeniyle reddetmişti.

24 Nisan 2011’de, Batman Kozluk’ta zorunlu askerliğini yaparken, er Kıvanç Ağaoğlu tarafından öldürülen Sevag Balıkçı davasının 12. ve karar duruşması bugün görüldü. Askeri Mahkeme, Balıkçı’nın kazara öldürüldüğü kararını vererek katil zanlısı Kıvanç Ağaoğlu’nun dört yıl beş ay hapisle cezalandırılmasına hükmetti. Askeri Yargıtay’a gidecek olan dava dosyası onanırsa, sanık Kıvanç Ağaoğlu bir yıl dokuz ay hapis yatacak ve denetimi serbestlik uygulaması ile serbest kalacak. Cinayet günü karakol komutanlığı yapan Sadrettin Ersöz’ün hükmü ise, ‘beş yıl içinde benzer bir olay gerçekleşmemesi’ şartıyla ertelendi.

Duruşmada söz alan katil zanlısı Ağaoğlu “Bana ırkçı yakıştırması yapıyorlar ama annem 3.500 üyeli bir STK’da başkan” diyerek kendini ‘savundu’

Avukatlarımız, zorunlu askerliğini yaparken öldürülenlerin yüzde 90’ının Kürt olmasının ve 24 Nisan’da öldürülen Sevag’ın Ermeni olmasının tesadüf olamayacağını belirtti.

Hâkimler, Sevag’ın annesi Ani Balıkçı’nın mahkeme heyetine sunduğu mektubu ve avukatların cinayetin kaza olmadığı yönündeki savunmalarını ise kabul etmedi.

Sanık Ağaoğlu ise ‘kaçma şüphesi’ bulunmadığı gerekçesiyle tutuklanmadı. Askeri Yargıtay dava dosyasını onarsa tutuklanacak.

SkyTürk360
En Son Haber
Haberler
Sendika