Nor Zartonk Dergisinin Kamp Armen Direnişi Özel Sayısı Çıktı!

[ A+ ] /[ A- ]

kamp armenNor Zartonk dergisinin 9. sayısı, Kamp Armen Direnişi Özel Sayısı çıktı! Dergimizi bulabileceğiniz adresler aşağıda belirtilmiştir. 

Soykırım’ın Belgesi Hrant’ın Yetimhanesi

Kamp Armen Direnişi’nin 50. gününü geride bıraktık. 6 Mayıs’ta buldozer Kamp’a girdiğinde İstanbul’un farklı yerlerinden Tuzla’ya akın eden onlarca insanın başlattığı direniş ikinci ayına yaklaştı.

Muktedirlerin buldozerler ile yıkmaya kalktıkları, 1500’den fazla yoksul ve yetim çocuğun el emeği göz nuru, onlara “ev” olmuş bir yetimhaneydi. Tuzla Ermeni Çocuk Kampı nam-ı diğer Kamp Armen; soykırımdan sonra bu coğrafyada doğup büyüyen, büyük kısmının ailesi soykırımı yaşamış ya da soykırım dönemine tanık olmuş Ermeni yoksul çocuklarının acılarıyla, kayıplarıyla baş ettiği, yaşamı ve umudu yeniden ürettiği bir yetimhaneydi.

Sözde olmayan bir gerçekliğin taşıyıcılarının minik ellerinin inşa ettiği Kamp Armen bir anıt gibi dikildi muktedirlerin karşısında. Yurtlarından kovulanların, köklerinden koparılanların ve yetim kalanların temsilcisi oldu yıllarca. Bugün hala bir bölümü yıkık olarak devam ediyor görevine, eskisi gibi çocukları ile birlikte…

50 gün önce başlayan Kamp Armen Direnişi Ermeni halkının bir araya geldiği bir direnişe dönüştü. Soykırım ve sonrasındaki baskı ve katliam politikaları ile sinmiş bir halk üzerindeki ölü toprağını attı ve yüz yıl sonra kitlesel bir direniş başlatarak Kamp Armen’in yıkımına engel oldu. Birleşen halkların yenilmeyeceğini bir kez daha gösteren Kamp Armen direnişi bir diğer yandan bir arada yaşama kültürünün de geliştiği bir alana dönüştü. Farklı halkların bir araya geldiği Kamp Armen’in bahçesinde 30 yıl sonra çocuk sesleri yükseliyor ve Ali topu Hagop’a, Hagop’ta Moiz’e atabiliyor.

Gezi Parkı Direnişi’nde “Mezarlığımızı aldınız ama parkımızı alamayacaksınız!” dedik ve parkımızı sermeyenin rant alanına dönüştürmedik. Şimdi de Tuzla yerelinde kentsel dönüşüme karşı olan mücadeleleri birleştiren Kamp Armen’de “Parkımızı vermedik, kampımızı da vermeyeceğiz!” diyoruz ve 50 gündür direniyoruz.

Bu süre zarfında özellikle de seçim öncesi Kamp’ın iade edildiğine dair yalan haberleri bolca duyduk. Fakat kampımız hala esas sahibine yani Ermeni Halkına iade edilmedi. Hrant ve nicelerinin çocuk emeğini gasp edenlere ilk günden beri aynı şeyi söylüyoruz: Kamp Armen Ermeni halkına, koşulsuz, şartsız ve hemen şimdi iade edilsin!

Tekrar hatırlatıyoruz; 30’u aşkın senedir süren adaletsizliğe karşı, Ermeni yetimlerin emekleriyle yükselmiş olan Kamp Armen’in yıkılmaması için başlattığımız direnişimiz, Kamp tapusu ile birlikte iade edilene kadar devam edecek. Tüm dostlarımızı direnişime destek olmaya ve mücadelemizi büyütmeye davet ediyoruz.

-Bakırköy/ İstanbul

Beyaz Adam Kitabevi Bakırköy Şubesi
İstanbul Caddesi Hafız Çıkmazı No:4
Bakırköy / İstanbul (212) 543 90 00 – (212) 543 95 95

-Şişli/ İstanbul
Beyaz Adam Kitabevi Pangaltı Şubesi
Halaskargazi Caddesi Saksı Sokak No: 17-A
Pangaltı / İstanbul (212) 291 16 61

Nostalji Kültür
Teyyareci Fehmi Bey Sok. 12/C, 34380 Şişli/ Istanbul
(0212) 230 2466

Detay Müzik
Halaskargazi Cad. No:74/B Osmanbey/ İstanbul
0 212 233 6617

– Kadıköy/ İstanbul

Üç Deniz Kitabevi
Kadıköy İskeleden Boğa’ya doğru yürüdüğünüzü varsayalım. Meydanı geçince hemen sağda Osmanağa Camii vardır. Onu da geçerken arka sokağına giriyorsunuz: Pavlonya Sokak… No: 10

– Taksim/ İstanbul

Muaf Beyoğlu
Şehit Muhtar Mh., Kurabiye Sk. No:4
(0212) 243 2438

Yeşil Ev
İstiklal Cad. Kuloğlu Mah. Tel Sok. No: 28/4

Ermeni Kültür
Hüseyinağa Mah, İstiklal Cad, Sahne Sok, No: 5 D:5
Balıkpazarı Beyoğlu / İstanbul