Ahmet Öğüt: Azerbaycan’daki sergim derhal kapatılsın!

[ A+ ] /[ A- ]

SANATATAK

Mart ayında Azerbaycan’da YARAT Çağdaş Sanat Merkezi’nde sergi açan Ahmet Öğüt, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki çatışmada sergi afişinin propaganda aracı olarak kullanılmasından rahatsız olduğu için serginin sonlandırılmasını istedi. Ahmet Öğüt‘ün “No Poem Love Its Poet” sergisine dair kamuya açık mektubunu sizlerle paylaşıyoruz:

“Bir sanatçı olarak kariyerim boyunca birçok kez çatışmalı alanlarda çalıştım ve yerel duruma incelikli ve iddialı sanat eserleriyle yanıt verdim. Bu yılın Mart ayında Azerbaycan’daki YARAT Çağdaş Sanat Merkezi‘nde kişisel sergim açıldı. Haziran ayına kadar sürmesi planlanıyordu, ancak salgın nedeniyle uzatıldı. Bu arada Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki çatışma tırmandı, bağımsız vizyonumla ya da sergimin içeriğiyle hiçbir ilgisi olmayan siyasi motivasyonlarla sergi afişinin sosyal medyada propaganda aracı olarak kullanıldığını fark ettim. Kurum, binasının cephesinde Azerbaycan ulusal bayrağının yanında ismim yazan ve sosyal medya sitelerinde de fotoğrafı bulunan sergi afişini kaldırma isteğimi maalesef reddettiğinden, YARAT Çağdaş Sanat Merkezi’ndeki sergimin hemen kapanmasını talep etmekten başka seçeneğim yok.

“Pek çok ülkedeki sanat kurumlarının zor politik koşullar altında faaliyet gösterdiğini ve bazılarının kendini korumanın bir yolu olarak devletin baskılarına boyun eğdiğini çok iyi anlıyorum. Yine de, bu kurumların bile basit bir etik kuralı takip etmelerini ve sergi programlarında sunulan sanat eserleri ile onları yaratan sanatçıları politik araçsallaştırmadan korumak için çaba sarf etmelerini umuyorum. Ayrıca sanatçıların bu korumada ısrar etme sorumluluğu olduğuna inanıyorum.”