1 Mayıs’ta Alanlardayız

[ A+ ] /[ A- ]

Üyelerimize, Dostlarımıza, Çağrı Merkezi Çalışanlarına, Basına ve Kamuoyuna

Ekonomik krizin gittikçe derinleştiği ve genişlediği; büyük bir sosyal buhranın hızla yaklaştığı günler yaşıyoruz. Göz göre göre gelen yoksulluğa, göz göre göre gelen işsizliğe, ‘dur’ demenin vaktidir.

Bütün üyelerimizi, dostlarımızı ve çağrı merkezi çalışanlarını 26 Nisan Pazar günü saat: 16.30’da ASİSSTT AŞ Bostancı lokasyonu önünde 1 Mayıs’a çağrı için yapacağımız basın açıklamasına davet ediyoruz.

Çağrı Merkezi Çalışanları Derneği

26 Nisan Pazar günü basın açıklaması sırasında okunacak çağrı metnimiz:

1 Mayıs’ta Alanlardayız

Çağrı Merkezi Çalışanları olarak; İşçi Sınıfının Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü Olan 1 Mayıs’a güç vermeliyiz.

1 Mayıs’ta Taksim, taşı taş üstüne koyanların, üretenlerin, işçilerin bayram yerine dönmelidir. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de işçi sınıfının birlik, dayanışma ve mücadele günü kentin en gözde meydanında, en görkemli şekilde kutlanmalıdır.

Kriz derinleştikçe çağrı merkezlerinde sendika düşmanlığının ve sömürünün dozu artıyor. Sırtını işsiz bırakma tehdidine yaslayan çağrı merkezi firmaları, kazanılmış haklarımızı gasp ediyor.

İşçi sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs, bu saldırılara ‘dur’ deme günüdür.

Krizin etkisini hissettirmesiyle beraber, sendikal haklarımıza ve iş güvencemize yapılan saldırıları tek tek hatırlayalım:

Akbank yönetimi krizin startını, bini aşkın çalışanının işine son vererek aldı. Kalanlar, giden arkadaşlarının işini yapıyor, Akbank yine milyar dolarlık kâr açıklıyor.
ASSİSTT AŞ çağrı merkezinde müşteri temsilcisi olarak çalışan işçilerin işlerine sudan bahanelerle son verildi. Aylar sonra da olsa asıl çıkarma nedeninin sendikaya üye olmak olduğu, mahkemece tespit edildi ve arkadaşlarımız yasal haklarını elde ettiler.
THY yönetimi, THY’nin çağrı merkezini taşeronlaştırdı. THY’de toplu iş sözleşmesi yapmaya yetkili olan Hava-İş sendikasına ve THY çağrı merkezinde kazanılmış haklara yapılan bu taşeronlaştırma saldırısında, ASSİSTT AŞ yine başroldeydi. THY çağrı merkezi, AKP hükümetine yakınlığı ile bilinen ASSİSTT AŞ ve bir başka taşeron firmaya devredildi. Havacılıktan anlamayan THY yönetiminin, Hava-İş sendikasına ve çağrı merkezinde kazanılmış haklara saldırma güdüsüyle yaptığı taşeronlaştırma sonrası, THY’nin çağrı merkezi kanalıyla yaptığı bilet satışları, yarı yarıya düştü.
Garanti Bankası çağrı merkezinin akşam vardiyasında çalışan arkadaşlarımız, işyerinde maruz kaldıkları baskılara dayanamayıp işlerinden ayrılmak zorunda bırakıldı. Dernek üyelerimize yapılan insanlık dışı muameleye tüm Garanti Bankası Çağrı Merkezi tanıktır. Çağrı Merkezi Çalışanları Derneği olarak yapılan bu haksızlıklar karşısında sessiz kalmayacağız. Garanti Bankası’nı mahkemelerde ve kamuoyu vicdanında mahkûm etmek için elimizden geleni yapacağız.
Avea Çağrı Merkezi Ankara lokasyonunda müşteri temsilcisi olarak çalışan bir arkadaşımız, fazla mesailere facebook kanalıyla tepki gösterdiği için işten çıkartıldı. Avea yönetiminin insani talepler karşısındaki yaklaşımı ve Avea çağrı merkezindeki insanlık dışı çalışma koşulları da bu vesileyle gündemimizde ön sıralara yerleşti. Dernek olarak bütün imkânlarımızla, Avea firmasının haksız uygulamaları karşısında sessiz kalmayan ve Avea’ya dava açmaya hazırlanan arkadaşımızın yanındayız. Gelelim bir diğer telefon operatörüne, Vodafone’a.
Sektörde referans kurum olduğunu iddia eden Çağrı Merkezleri Derneği üyesi Vodafone, birkaç ay önce 200’ü geçkin işçiyi kriz bahanesiyle işten çıkarttı. İyi günün dostu Vodafone, kriz öncesi firmaya aldıkları ücretlerinin kat be kat üstünde değer katan işçilerini bir çırpıda yüz üstü bıraktı. Vodafone’da yeni bir işten çıkartma dalgasının yapılacağına dair duyumlar alıyoruz. Vodafone çağrı merkezinde çalışan arkadaşlarımıza bir kez daha hatırlatıyoruz: İş güvencesi; patronun gözüne girerek değil, örgütlenerek kazanılır.
1 Mayıs İşçinin Emekçinin Bayramı

1 Mayıs işçilerin ve emekçilerin mücadele bayramıdır. Bunun yanı sıra toplumun tüm ezilenlerinin sözlerini ve taleplerini dile getirdiği, egemenlere karşı mücadelelerini somutlaştırdığı ve birbiriyle dayanıştığı gündür. İşçilerin 1 Mayıs için hiçbir kurumdan izin almaya gereksinimi yoktur. Yılbaşında tacizcilere, polis bayramında polislere teslim edilen Taksim, 1 Mayıs’ta işçi sınıfına yasaklanamaz.

Greve giden Asil Çelik işçisiyle, örgütlenmek için direnen IBM çalışanları; Galatasaray Spor Kulübü stadının inşasında çalışan emekçilerle, Vodafone çağrı merkezi çalışanlarının birleşeceği alan, 1 Mayıs alanıdır.

Çağrı Merkezi Çalışanları Derneği olarak üyelerimizi, dostlarımızı ve çağrı merkezi çalışanlarını, 1 Mayıs’ta alanlara çağırıyoruz. 1 Mayıs‘ta biz konuşacağız; meydanın boş olmadığını göstereceğiz.

Yaşasın 1 Mayıs

Yaşasın Birlik, Dayanışma ve Mücadelemiz

1 Mayıs’ta, 1 Mayıs Alanındayız

Çağrı Merkezi Çalışanları Derneği

www.gercegecagrimerkezi.org